Каракас/Вашингтон. След като САЩ подкрепи Хуан Гуайдо, Николас Мадуро прекъсна връзките със САЩ, пише авторитетният американски ежедневник The New York Times.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро се сблъска с най-прякото предизвикателство за властта си в сряда, когато опозиционният лидер Хуан Гуайдо обяви себе си за легитимен президент, приветстван от хиляди поддръжници и все по-голям брой правителства, включително администрацията на Тръмп.
Мадуро отговори яростно, като прекъсна дипломатическите връзки със САЩ. Той даде на американските дипломати 72 часа, за да напуснат страната, обвинявайки администрацията на Тръмп, че е замислила да го свали. САЩ заявиха, че няма да се съобразят с този срок.
Бързо развиващите се събития разпалиха Венецуела, някога просперираща страна, опустошена от години на политически репресии, лошо икономическо управление и корупция. Те също така дадоха нов тласък на лидера на опозицията Хуан Гуайдо, 35-годишният лидер на Народното събрание, който наскоро навлезе на политическата сцена.
Мадуро незабавно отхвърли претенцията на Гуайдо към президентството, като го нарече част от заговор, воден от Америка, за да го свали. Демонстрирайки властта си, той подписа заповед за изгонване на американските дипломати от балкона на президентския дворец.
"Хората на Венецуела смело се изказаха срещу Мадуро и неговия режим и поискаха свобода и върховенство на закона," заяви президентът Тръмп.
Високопоставен американски служител на официален брифинг пред репортери във Вашингтон предупреди, че ако Мадуро използва сила срещу опонентите, Съединените щати могат да наложат нови санкции и не изключват и използването на военна сила, за да го спрат. Това не е първият път, когато администрацията на Тръмп предупреждава за "военна опция" във Венецуела, припомня вестникът.
В същото време венецуелските държавни медии игнорираха Гуайдо и неговите поддръжници по улиците и имаше оскъдни информации за мащабните репресии срещу поддръжниците на опозицията от страна на полицията и въоръжените сили, както се случи в миналото.
Американското признаване на Гуайдо като легитимен президент на Венецуела е много повече от символична мярка и представлява ново усложнение за Мадуро.
Идеята беше усърдно насърчавана от сенатор Марко Рубио, републиканец от Флорида, който подтикна администрацията на Тръмп да предприеме подобна стъпка. В реч пред Сената на 15 януари Рубио каза, че признаването на Гуайдо като президент ще позволи на милиони долари венецуелски държавни активи, замразени в САЩ, да бъдат на разположение на опозиционните депутати, които биха могли да ги използват за финансиране на нови избори или хуманитарна помощ.

Превод и редакция: Юлиян Марков