Вашингтон. На срещата на върха на страните от Г-20 в Буенос Айрес САЩ и Китай постигнаха споразумение, което американският президент Доналд Тръмп побърза да определи като "невероятна сделка". Става въпрос за документ, с който се предполага прекратяването на търговската война между Вашингтон и Пекин. Но в редакцията на водещото американско издание The New York Times се съмняват, че има реални поводи за радост. Всъщност, нито САЩ, нито Китай са готови на компромис, а дългите и мъчителни преговори са доказателство за това твърдение.
Споразумението между Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин за прекратяване на търговската война между двете страни и за започване на работа по договор вероятно ще даде на двамата лидери глътка въздух в условията на продължителната вражда, която нанася икономически щети и на двете страни.
Примирението, постигнато в Буенос Айрес по време на работна вечеря от последния ден на форума на Г-20, не разрешава напълно дълбоките противоречия между двете страни и може да се възприема по-скоро като политическо споразумение с малко материално съдържание. Въпреки това и САЩ, и Китай представиха примирието като собствена победа, като идентифицираха области, в които компромисът е невъзможен.
"Това е невероятна сделка. Ако бъде осъществена, определено ще слезе в историята като една от най-големите", заяви Тръмп пред репортери на борда на президентския самолет в събота вечер.
На свой ред Министерството на външните работи на Китай в свое изявление описа споразумението като "много успешно", като в текста бе добавено: "Страните изложиха редица конструктивни планове за това как правилно да се решат съществуващите проблеми и разногласия". Политическата необходимост от примирие е силна и в САЩ, и в Китай, тъй като и в двете се появиха признаци на забавяне на икономиката. Ръстът на китайската икономика, натоварена с дългове, се забавя много по-бързо, отколкото предвиждаха експертите, а в редица щати на САЩ се усещат последиците от намаляването на данъците и увеличаването на разходите. Търговската война доведе и до отрицателни последици за фермерите и някои производители, а американският пазар на ценни книжа загуби почти целия си ръст.
Но трудностите по пътя към цялостно споразумение най-ясно се проявяват в несъответствието между официалните изявления на САЩ и Китай, тъй като в тези документи има действителни разногласия по въпроса за това, доколко Тръмп и Си Дзинпин наистина са постигнали съгласие.
САЩ категорично подчертават 90-дневния период, който определят като максимален за воденето на търговски преговори, докато Китай дори не го споменава. Освен това Белият дом, който обвинява Китай в "кражбата" на технологии от американските компании, заяви, че Си Дзинпин се е съгласил "незабавно да преговаря за насилственото предаване на технологии, защитата на интелектуалната собственост, недискриминационните бариери пред търговията и кражбите в кибернетичното пространство". В китайското изявление се казва само, че двете страни "ще работят заедно за постигане на споразумение по търговските въпроси", но дори не се споменава за интелектуалната собственост.
След постигането на примирие в търговската война ситуацията е следната: американските мита за внос на китайски стоки в размер на 250 млрд. долара остават, но обещаното увеличение на таксите в размер на 200 млрд. долара от 10 до 25% и въвеждането на мита върху целия внос от Китай се отлага за известно време. Споразумението определя крайния срок за сключване на търговска сделка - 1 март. Очаква се финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин и американският министър на търговията Робърт Е. Лайтхайзер да водят преговорите за постигане на мир в търговската война с Пекин.
Споразумението подсказва, че първоначалните 25-процентни такси, наложени от Тръмп през лятото, може да станат постоянни. Тези първоначални мита имаха за цел да не навредят на американския потребител и в същото време бяха насочени срещу вносни стоки, които администрацията счита за заплаха за националната сигурност - като например ядрени реактори, космическо и аеронавтично оборудване. Таксите бяха въведени и за редица други стоки, като например селскостопанска техника, чието производство стана приоритет за Пекин в съответствие с неговата индустриална програма "Произведено в Китай", план, заложен за изпълнение до 2025 г.
Мунчин заяви, че всички задължения може постепенно да бъдат премахнати, ако Китай, в съответствие със задълженията си, осъществи реформи. Не е изключено първоначалните мита върху китайския внос в размер на 50 милиарда долара да бъдат отложени за по-дълъг период от време, докато стане ясно, че Китай спазва обещанията си и е готов на големи структурни промени.
Очакването на момента, в който Китай ще изпълни всички свои обещания в сферата на търговията е достатъчно висока цена, коментира изданието, като припомня, че Китай и САЩ спорят по редица въпроси, свързани с търговията, при това не от тази година, а още от 2011 г.

Превод и редакция: Тереза Герова