Най-близките й колеги са на мнение, че трябва да се появят едновременно две условия, за да може да се проведе гласуването, евентуално във вторник.
Първо в понеделник от северноирландската Демократично-юнионистка партия трябва да обявят, че са променили, най-сетне, мнението си и са решили да гласуват в нейна подкрепа. И все пак да сме наясно: няма логична причина защо трябва да го правят това, след като няма да има възможност в последната минута да се реши онова, което те най-много мразят в нейната сделка, а именно предпазният механизъм, според който границата на острова ще остане отворена съгласно документа, който ще се подпише за напускането.
Второто, съвсем очевидно, условие, което трябва да се появи, за да може Мей да има късмет с трети вот за ратификация на сделката й е нейните партийни организатори, предвождани от Джулиън Смит, да са напълно убедени, че наистина тя ще победи или поне ще намали до минимум вероятността да загуби отново.
Причината защо 10 или 20 гласа минимум като необходими й, за да спечели, е, че при това положение тя ще има кураж да настоява категорично , за четвърто гласуване. При тази ситуация би могла да убеди шест или дори 12 лейбъристки депутати допълнително да я подкрепят. В този миг, след като върху тях би се изсипал целия гняв на колегите им, ще имат възможност да отхвърлят и да се избавят от заповедите на своя лидер, Джеръми Корбин.
Следователно, първият закон на Брекзит гласи: „всичко е възможно“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова