След избирането на Рухани през 2013 г. Ирак разчиташе на иранска паравоенна подкрепа за борба с „Ислямска държава“ след превземането на иракския град Мосул и друга територия в Ирак и Сирия.
Сега, когато бойците са изправени пред окончателно териториално поражение в сирийското село Багуз, Иран търси продължаващата подкрепа на Ирак, след като е изправен пред нарастващ натиск от страна на президента Доналд Тръмп, след решението му да изтегли САЩ от ядрената сделка на Техеран със световните сили.
Рухани, придружен от високопоставена политическа и икономическа делегация, беше посрещнат от почетен караул при кацането в Багдад, където го посрещна иракският външен министър Мохамед Али ал-Хаким.
Рухани след това посети светилището на Имам Кадим, седмият от 12-те духовници, почитани от шиитите. Рухани, самият шиитски духовник, спря да протегне ръка и да докосне портата около гробницата на имама.
След това той се срещна с президента Бархам Салих и говори пред журналисти, като им каза, че „стабилен Ирак ще доведе до стабилност в целия регион“.
„Ние искаме да бъдем обединени страни, а не един срещу друг, но да привличаме другите към нашето единство“, каза Рухани.
От своя страна Салих заяви, че централното местоположение на Багдад го е направил от решаващо значение за решаването на регионални въпроси. Той благодари на Иран за неговата подкрепа по време на борбата на Ирак срещу „Ислямска държава“.
Рухани също трябваше да се срещне с министър-председателя Абел Абдул-Махди, като са планирани срещи с други политици и шиитски лидери.
Техеран също създаде политически връзки с шиитските лидери на Ирак, които бяха преследвани от правителството на Саддам. Бившият твърдолинеен президент на Иран Махмуд Ахмадинеджад стана първият ирански президент, който посети Ирак през 2008 г.
Ирак и Иран имат обща 1400-километрова граница. Тръмп направи посещение в Ирак през декември и заяви, че американските сили трябва да останат там, за да следят Иран. Забележката беше отхвърлена от Иран и иракските лидери, с които Тръмп не се срещна по време на посещението си.
Рухани посети Ирак преди да стане президент и планира официално посещение през 2016 г., но беше отменен, без да бъде посочена причина.
Този път Рухани, който е във втория си четиригодишен мандат, е особено уязвим заради икономическата криза, която удря иранската валута, риалът, която е наранила обикновените иранци и окуражи критиците да призовават открито за отстраняване на президента.
Техеран разглежда американското военно присъствие в Ирак като заплаха - такава, която може също да подкопае влиянието на Иран върху Багдад.
Иран също вижда Ирак като възможен път за заобикаляне на американските санкции, които Тръмп отново наложи миналата година, след като изтегли САЩ от ядрената сделка от 2015 г.
Миналата година износът на Иран за Ирак възлиза на близо 9 млрд. долара. Техеран се надява да увеличи обема на търговията между съседите в размер на 13 млрд. долара до 20 млрд. долара. Около пет милиона религиозни туристи носят близо 5 милиарда долара годишно, след като иракчаните и иранците посещават шиитски свети места в двете страни.
Превод и редакция: Калоян Пенков