Проучване на YouGov за The Times постави Brexit Party на 23%, Лейбъристката партия на 22%, Консервативната на 17%. Миналата седмица той беше на 15%, Работническата - 24%, „Торите“ - 16%. Много бивши избиратели на ЮКИП (Партията на независимостта на Обединеното кралство) изглежда са последвали Фараж и са се отказали от партията, която той е водил в три отделни случая. ЮКИП е заседнала на седмо място с 6% след основаването на „Партия Брекзит“.
Анкетата е по-малко положителна за „Промени Обединеното кралство“. Отцепилата се група от бивши депутати от Консерваторите и Лейбъристите получава 8%, според анкетата за изборите за Европейски парламент на „Таймс“, като получава увеличение от само 1%.
Зелените имат растеж от 2% до 10 на стио, а Либералдемократите с 1 пункт до 9%. Проучването на „Таймс е проведено във вторник и сряда. Неговите констатации бяха подкрепени от още едно проучване на YouGov, проведено в понеделник и вторник, което показа, че „Партия Брекзит“ е с още по-голяма инерция след публичността около старта си миналата седмица. В това допитване тя има 27%, Лейбъристите - 22%, а Консерваторите 15%.
Фараж приветства „положителните настроения“ за гласуването на 23 май, като добави: „Трябва да се извърви дълъг път, но е ясно, че има желание политиката да се промени за добро“.
Миналата седмица „Партия Брекзит“ разкри, че Анунциата Рийс-Мог, на 40 години, бивш кандидат за депутат от редиците на „Торите“, може да е неин представител. Оттогава към нея се присъедини Джон Лонгуърт, на 60 години, който си подаде оставката като директор на Британската търговска камара през 2016 година, за да се включи в кампанията за излизане от ЕС.
Дванадесет действащи европейски депутати на ЮКИП вече се прехвърлиха при Фараж, който изведе тази фракция до победата на европейските избори във Великобритания през 2014 година с 27% от вота, оставяйки Лейбъристите с 24% и „Торите“ с 23%.
Ги Верхофстад, който отговаря за Брекзит в ЕП, заяви в понеделник, че Фараж е „единственото нещо, което може да спаси“ ЕС от това да бъде „отровен“ от безкраен Брекзит.
Сър Винс Кейбъл, лидерът на Либералдемократите, който скоро ще се пенсионира, заяви във вторник, че би му се искало да види партиите, които са за оставане в Съюза „да се бият заедно под едно и също знаме“, като добави, че алиансът „ще е по-добър от гледна точка на поддръжниците на членството на Великобритания в Съюза“.
Източник на изданието, участващ в преговорите между еврофилските партии, заяви, че препятствие пред обединението в една фракция е, че „трябваше вече да сте създали и регистрирали нова съюзна партия, съставена от съществуващите проевропейски партии, което щеше да е невъзможно да се постигне“. Източникът добави, че друг въпрос е, че „не е ясно кой е най-силният в кой регион“.
От „Промяна за Обединеното кралство“ заявиха тази седмица, че 3700 души са кандидатствали да станат кандидати за 70 места във Великобритания.
Антъни Уелс, директорът на политическите изследвания на YouGov, заяви, че ясното име на партията на Фараж е увеличило подкрепата му. „Те имат много добра марка“, каза той. – „Прави това, което пише на опаковката. Ако искате да кажете „Аз подкрепям Брекзит“, имате партия, която се нарича „Партия Брекзит“. Това вероятно им помага по начин, по който „Промени Обединеното кралство“ не помага на независимата група“.
Кампанията за народно гласуване (People’s Vote) привлече вниманието на избирателите като доказателство, че Лейбъристите трябва да се ангажират с втори референдум. Бившият външен министър Дейм Маргарет Бекет заяви: „Тези избори се оказаха богати ловни полета за екстремната дясна политика на Найджъл Фараж преди и може би отново ще е така. Но посланието на тази анкета е силно и ясно: то предполага, че ако някой може да спре Фараж, това са Лейбъристите - и само ако подкрепим народното гласуване. Не можем да спечелим нищо като отричаме, че искаме обществото да има последната дума“.
Превод и редакция: Иван Христов