Лондон. Тереза Мей претърпя поражение за втори път, пише британското авторитетно издание The Times.
Камарата на общините гласува с 391 срещу 242 против споразумението, въпреки уверенията на премиера, че преразгледаният вариянт ще гарантира, че Обединеното кралство не е в капан с предпазния механизъм.
След гласуването Тереза Мей обяви, че утре депутатите ще получат възможност за гласуване за напускане на ЕС без споразумение, като те ще трябва да постъпят според собствената си преценка.
Ако това бъде отхвърлено, ще бъде поискано да гласуват в четвъртък дали искат да поискат удължаване на действието на член 50.
В изявление пред депутатите след гласуването, Тереза Мей каза, че „дълбоко съжалява” за резултата и че това означава, че сега парламентът е изправен пред серия от „незавидни избори“ в следващите дни.
„Гласуването за удължаване (на чл. 50) не решава проблемите, пред които сме изправени,” каза тя. „ЕС ще иска да знае как смятаме да използваме такова удължаване. Парламентът ще трябва да отговори на този въпрос. Желае ли да отмени член 50? Иска ли да проведе втори референдум? Или пък иска да напусне със различно споразумение?“ – заяви Мей.
"Това са незавидни избори, но благодарение на решението, което парламентът е взел тази вечер, те трябва да бъдат направени."
След гласуването главният преговарящ на ЕС за Брекзит, Мишел Барние, отхвърли всякакъв допълнителен компромис и предупреди, че блокът ще трябва да ускори подготовката за Брекзит без споразумение.
„ЕС направи всичко, което е по силите му, за да улесни постигането на споразумение за оттегляне“, каза той. „Безизходицата може да бъде решена само във Великобритания. Нашите приготовления за Брекзит без споразумение са по-важни от всякога, " казва Барние.
Мащабът на поражението беше удар по Даунинг стрийт. Докато около 40 депутати, които гласуваха против споразумението през януари, преминаха на другата страна, това не беше достатъчно, за да намали значително мнозинството срещу сделката.
Поражението дойде след като Джефри Кокс, главният прокурор, зашемети тази сутрин Даунинг Стрийт, като представи правни съвети, според които промените в споразумението за Брекзит са оставили юридическия риск Великобритания да остане в в предпазния механизъм „безкрайно“.
Кокс каза на депутатите, че промените „намаляват риска“, че Обединеното кралство може да бъде задържано за неопределено време в защитната система, но не го е премахнало напълно.
Вчера в Страсбург премиерът каза, че е постигнала съгласие за „съвместен инструмент със съпоставимо правно значение на споразумението за оттегляне, (което) ще гарантира, че ЕС не може да действа с намерението за неограничено прилагане на защитния механизъм“.
Интервенцията на главния прокурор и юридически съветник по споразумението Джефри Кокс предизвика вълна от атаки срещу преразгледаното споразумение на премиера.
Думите на Кокс накараха „брекзитърите“ и депутатите от Демократичната юнионистка партия да гласуват против. До намесата на Кокс Даунинг Стрийт бе подкрепян от някои от „брекзитърите“.
Дейвид Дейвис, бившият министър за Брекзит, който подаде оставка през юли миналата година обеща да подкрепи сделката, ако главният прокурор потвърди, че има „юридическата сила“, за да предотврати неопределеността на предпазния механизъм. Той заяви преди думите на Кокс: „Споразумението в никакъв случай не е това, което бих искал, но то ще осигури Брекзит.

Превод и редакция: Юлиян Марков