Осака. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля начини за разрешаване на проблемната ситуация, произтичаща от решението на Турция да закупи модерни руски противоракетни системи, които Пентагонът смята за заплаха за сигурността НАТО, пише американският вестник The Wall Street Journal.
Администрацията на Тръмп и Конгресът предупредиха през последните седмици, че Турция ще бъде подложена на санкции, в това число и изваждане от самолетната програма F-35, ако продължи с придобиването на руските зенитно-ракетни системи, известни като С-400.
По време на срещата с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в рамкките на двустранна среща по време на срещата на Г-20 в Япония в събота обаче, Тръмп намекна за помирение. Той каза, че проблемът има своите корени в решенията, взети от администрацията на Обама, за да се предотврати закупуването на Анкара от американските системи за противовъздушна отбрана „Пейтръйт“.
„Имаме сложна ситуация, защото на Турция не е било позволено да закупи ракетите "Пейтриът", "каза Тръмп пред репортери.“ Той купува други ракети и тогава изведнъж казват: „Е, сега можете да купите нашата ракета.“ Не можете да се прави бизнес по този начин. Не е добре. Не е добре."
Сделката за ракетите С-400 в размер на 2,5 млрд. долара е разстрои сериозно американско-турските връзки и разпали опасенията, че сериозният дипломатически сблъсък ще тласне засегнатата от рецесията турска икономика в пълна криза.
Турския президент обаче заяви, че няма да се откаже от споразумението с Русия, като добави, че доставката на С-400 ще започне през първата половина на юли.
Турските власти заявиха, че са се обърнали към Русия за оборудване за противовъздушна отбрана, защото САЩ не са успели да предложат техните системи на достъпна цена и с непреодолими ангажименти за трансфер на технологии. В края на миналата година администрацията на Тръмп направи предложение за закупуване на системите „Пейтриът“ като алтернатива на С-400, но Ердоган каза миналата седмица, че предложението не е конкурентно на руското.
Официални представители на САЩ заявиха, че не биха позволили на Турция да експлоатира С-400 заедно с самолети F-35, които Анкара също е поръчала от страх, че това ще даде на Русия твърде точна информация за секретните самолети.
Ердоган заяви, че ще се обърне към международен арбитраж, ако Вашингтон блокира доставката на повече от 100 самолетаF-35, които Турция е поръчала.
На пресконференция по-късно събота Тръмп каза, че Турция е била третирана много несправедливо от САЩ.
"Това е бъркотия и, честно казано, това не е грешката на Ердоган", заяви американският президент.
Сложните въпроси, решението да се накаже Турция, или не, за използването на С-400 не е само в ръцете на администрацията на Тръмп. Американските сенатори заплашиха да наложат санкции на Анкара за закупуване на руски оръжия от производител в черния списък.
В събота обаче г-н Тръмп заяви, че обича Турция, като се заяви, че Ердоган е помогнал за разрешаването на случая с американски пастор Андрю Брънсън, който можешще да бъде осъден в Турция на до 35 години затвор, но беше изпратен обратно в САЩ миналата година.
"Той е твърд, но аз се разбирам с него", каза Тръмп за турския си колега. "Това е сложна сделка, работим по нея и ще видим какво можем да направим."
По-късно Ердоган каза, че е убеден, че САЩ няма да наложат санкции на Турция. "Тръмп разясни този въпрос днес ”, каза турският лидер. "Чухме от него, че такова нещо няма да се случи."
По време на двустранната си среща с Ердоган Тръмп заяви в събота, че обмисля да приеме покана за официално посещение в Турция, вероятно през юли, но добави, че не е определена дата.
„Турция е наш приятел. Направихме страхотни неща заедно - каза Тръмп.
Превод и редакция: Юлиян Марков