Невъзможността да се постигне пробив на преговорите във Вашингтон в петък отвори нова фаза в търговската война след повече от пет месеца на преговори. Този път, според някои икономисти и анализатори, Пекин отчита потенциалните икономически щети от по-високите мита.
САЩ повишиха наказателните мита до 25%, от 10%, за стоки от 200 млрд. долара, напускащи Китай след петък. Президентът Тръмп също така нареди на служителите да започнат подготовка, за да наложат мита върху всичко, което Китай продава на САЩ на стойност от 300 млрд. долара.
Докато Пекин посрещаше предишни залпове на мита от САЩ, като е увеличил митата върху американските стоки - и правителството е обещавало да отвърне на удара, този път запази мълчание. Въпреки че Китай има по-ограничени тарифни опции, тъй като внася по-малко продукти от САЩ, отколкото обратното, китайското ръководство също е ограничено от икономика, която се намира в разклатено състояние от рязкото забавяне.
Ескалацията на митата е тревожна за китайските служители, които наблюдават потенциални ефекти от отслабването на валутата до намаляване на бъдещите чуждестранни инвестиции. Повишаването на съществуващите мита или налагането на нови може да удари продуктите, от които се нуждае китайската икономика, като полупроводници, свинско, нефт и пътнически самолети.
По-мащабният търговски конфликт може също така да принуди Пекин да улесни допълнително кредитирането и да увеличи държавните разходи, за да подкрепи растежа, като удвои стимулите, използвани миналата година в момент, когато някои анализатори твърдят, че трябва те да се задействат обратно.
"Китай не иска да разпалва огъня", казва Марк Ву, професор по международна търговия в Харвардския университет. "Той иска да бъде разглеждан като разумна страна и отворен за компромис."
Водещият преговарящ на Китай, вицепремиерът Лиу Хе, каза пред китайските журналисти, преди да напусне Вашингтон, че националната икономика е в по-добра форма от миналата година, с достатъчно инструменти за политика и бизнес доверие, за да издържат на натиска и "да поддържа гладко, здравословно развитие".
Вследствие на безизходицата в петък, Лиу подчерта, че преговорите не са прекъснати - послание, подсилено от държавните медии. По-скоро, според видеоклипове, публикувани онлайн от държавните медии, Лиу каза, че преговорите „се сблъскват с неизбежни усложнения“ и двете страни са се договорили да се срещнат в Пекин в бъдеще.
Преговорите между САЩ и Китай сякаш вървяха към споразумение по-рано този месец, когато според Тръмп и американски официални представители Пекин отстъпи по ангажиментите, поети в предишните кръгове. Това включваше изброяване на специфични закони в споразумението, че Китай ще промени закрилата на защитата на интелектуалната собственост, субсидиите и принудителните трансфери на технологии.
В изявленията пред хонконгския сайт Phoenix New Media Limited Лиу не уточни какво е довело до спирането на преговорите. Той изрази несъгласие, че китайската страна е отстъпила, като припомни, че всякакви промени в преговорите са естествени, преди да бъде постигнато окончателно споразумение.
Превод и редакция: Юлиян Марков