Китайските шпиони все повече вербуват американски разузнавачи като част от разрастваща се и продължителна кампания за придобиване на недобре пазена правителствена информация.
Старшите американски служители в областта на правоприлагането и разузнаването акцентираха предупрежденията си, характеризиращи китайския шпионаж като най-значимата дългосрочна стратегическа заплаха, предназначена за кражба на правителствена информация и постоянния обем на интелектуална собственост и изследвания от корпоративния и академичния свят.
"Никоя страна не представлява по-широка и по-сериозна заплаха за разузнаването, колкото Китай", каза Кристофър Рей, директор на Федералното бюро за разследване, в петък пред Съвета за външни отношения във Вашингтон. "Правят го чрез китайските разузнавателни служби, чрез държавни предприятия, чрез привидно частни компании, чрез студенти и учени, чрез различни поставени лица, работещи от името на Китай."
Изглежда, че Китай се стреми да наеме хора, които преди това не е считал за податливи на неговите методи. Той използва познати стратегии за предоставяне на пари и подаръци, установяване на методи за прикрито общуване с настояване за разкриване на все повече тайни.
През последните седмици отново се появиха опасения за китайския шпионаж, след като китайка е била арестувана и обвинена в незаконно влизане в курорта Мар-а-Лаго на президента Тръмп и лъжа пред федералните агенти за нейните планове, въпреки че мотивите й остават неясни. Тя заяви, че не е виновна и ще се изправи пред съда следващия месец.
Американски официални лица говориха за кибернетичната кражба на тайни на националната сигурност, включително постоянни усилия да се наруши дейността на военноморския флот и неговите контрагенти, което заплашва позицията на САЩ като водеща световна военна сила, според неотдавнашен вътрешен преглед. Представители на Министерство на правосъдието съобщиха, че в повече от 90% от разследванията на икономическия шпионаж през последното десетилетие е замесен Китай.
Американски чиновници смятат, че Китай е по-сериозна шпионска заплаха, отколкото други страни, като Русия, отчасти защото Пекин има експоненциално повече човешки и икономически ресурси, за да се посвети на своите операции.
Няколко висши американски служители от ФБР, Агенцията за национална сигурност и Министерството на вътрешната сигурност през последните месеци публично обсъдиха опасения относно степента на китайската шпионска заплаха. По време на неотдавнашна конференция по сигурността в Сан Франциско много от тях характеризираха комбинацията от традиционен шпионаж и кибернетична кражба като стратегическа чужда заплаха без паралел.
"Русия е ураганът: идва бързо и твърдо", заяви Роб Джойс, старши съветник по киберсигурност в НСА. "Китай е като изменението на климата: дълго, бавно, проникващо."
Превод и редакция: Юлиян Марков