Тези намерения на администрацията на Тръмп идват на фона на офанзивата на съперника на властта в Либия за да поеме контрола върху либийската столица, което потенциално застрашава възстановяването на добива на петрол в страната след дългото спиране на производството.
Потенциалният срив в Либия подкопава плановете на САЩ за намаляване на доставките на петрол от Иран и Венецуела до нула. Цените на петрола продължават да растат от началото на годината, когато ОПЕК и коалиция от страни, ръководени от Русия, започнаха да намаляват производството, за да въздействат на свръхпредлагането на суров петрол. Резултатът е повече от 25% увеличение на цената на петрола сорт „Брент“ – глобален показател за цените на черното злато, от 1 януари насам.
„Либия отново е изложена на риск“, заяви американски високопоставен представител, чиято роля включва наблюдение на напредъка на санкциите в Иран. "Не можем да си позволим инцидент на петролния пазар."
През последната година Либия утрои производството на петрол до 1,3 милиона барела дневно, включително чрез неотдавнашното откриване на най-голямото петролно находище в страната - Шарара. Фелдмаршал Халифа Хафтар, чиято милиция се опитва да превземе Триполи, след като пое контрола над повечето либийски петролни съоръжения, опита миналата година да блокира износа.
Белият дом е в трудната позиция да се опита да балансира две групи санкции срещу големите петролни страни. През ноември САЩ наложиха санкции върху иранския петрол и предостави освобождавания на осем държави, което им позволява да продължат да купуват от Ислямската република.
През януари САЩ забраниха покупките на петрол от венецуелския режим на Николас Мадуро.
Съображенията на САЩ за удължаване на разрешението за някои от иранските купувачи на петрол, както и усилването на натиска срещу Ислямската революционна гвардия в Иран, подчертава прагматичния характер на усилията за санкции.
Въпреки че се стреми да ограничи намесата на Техеран в Близкия изток, администрацията на Тръмп също се опитва да предотврати повишаването на цените на петрола, което може да навреди на американските потребители.
Дори преди размириците в тази седмица в Либия, Белият дом започна да обмисля удължаване на освобождаванията, които ще започнат през май.
Очаква освобождаване от санкции за Италия, Гърция и Тайван, защото те са спрели да купуват от Иран. Всяко освобождаване на останалата група - Китай, Индия, Турция, Южна Корея и Япония - ще позволи закупуването на петрол, но в по-малки количества от тези, разрешени миналата есен.
Държавният департамент отказа коментар по въпроса.
Според Джоузеф Макмониъл, енергиен анализатор, тези намерения вероятно ще намалят износа на ирански петрол с 200 000 барела дневно, от 1 милион барела дневно.
Все пак Вашингтон стигна до заключението, че в средносрочен план петролният пазар може да се справи със загубата на иранския и венецуелския петрол, благодарение на нарастващия износ на САЩ и Ирак.
Превод и редакция: Юлиян Марков