Вашингтон/Тихуана. Сделката, която САЩ и Мексико постигнаха, за да не се стигне до налагане на мита от страна на американската администрация, до голяма степен потвърждава ангажимента на страните към съществуващите мерки за имиграцията, но ще позволи на Вашингтон да продължи да оказва натиск върху Мексико, пише американският вестник The Wall Street Journal.
Споразумението, постигнато в петък, включва разпоредба, според която бивши дипломати и анализатори потвърждават идеята, че САЩ ще продължат да използват митата като лост: САЩ ще преразгледат ефективността на имиграционната политика на Мексико след 90 дни.
"Освен ако наистина не решим въпроса за имиграцията по начин, който е интелигентен и който зачита правата на човека, заплахата от митата винаги ще присъства, докато президентът Тръмп е на власт", каза Херонимо Гутиерес, който беше посланик на Мексико в САЩ за последните две години от управлението на бившия мексикански президент Енрике Пенья Нието.
Според сделката в петък Мексико се съгласи да увеличи охраната по границата, за да ограничи миграцията от Централна Америка. Мексиканските власти прекараха голяма част от седмицата във Вашингтон, за да обяснят стъпките, които вече са предприети на южната граница на Мексико с Гватемала, включително планове за разполагане на 6000 войници от новосъздадената Национална гвардия.
В съботната вечер, точно преди митинг в Тихуана, планиран от мексиканското правителство да отпразнува сделката, президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор написа в социалната мрежа „Туитър“, че е говорил с президента Тръмп по телефона.
"Казах му, че в Тихуана ще кажа това на президента на САЩ. Не вдигам затворен юмрук, а отворена и подадена ръка", пише Лопес Обрадор. "Потвърдихме намерението за приятелство, за диалог и сътрудничество за доброто на нашите народи."
Докато длъжностни лица от двете страни заявиха, че преговорите са били насочени към въпросите на миграцията, Тръмп заяви в събота, че "Мексико се е съгласил незабавно да започне да купува големи количества земеделски продукти" от САЩ, въпреки че това не се споменава в сделката.
Министерството по земеделие на САЩ не отговори незабавно на искания за информация относно търговски разпоредби, които са били договорени тази седмица. Търговският представител на САЩ отложи коментара на Белия дом, от където също не представиха никакви подробности за договорености в областта на селското стопанство.

Превод и редакция: Юлиян Марков