Вашингтон/Москва. Руските депутати приветстваха констатациите от дългото разследване, в които се казва, че Доналд Тръмп не е влязъл в сговор с Русия, за президентските избори през 2016 г., макар че малцина в Москва смятат, че резултатът ще намали напрегнатите връзки между Кремъл и Вашингтон, пише авторитетният американски вестник The Wall Street Journal.
Обратите в разследването на специалния прокурор Робърт Мълър рядко са попадали по държавните телевизионни канали в Русия по време на 22-месечната му продължителност, а повечето политически коментатори в страната определят разследването като акт на междупартийна война между демократите и републиканците.
Някои руски депутати в понеделник изразиха чувство на облекчение във връзка с констатациите и раздразнение към онези, които се надяваха на различен резултат.
„Резултатите от доклада на Мълър са пълен позор за САЩ и неговия политически елит“, каза Алексей Пушков, депутат в Съвета на Федерацията. „Привържениците на теорията за тайните споразумения са дискредитирани. Сега само един идиот ще им повярва“, коментира Пушков.
В неделя главният прокурор Уилям Бар изпрати писмо до Конгреса, в което обобщава констатациите на разследването на Мълър. Специалният прокурор стигна до заключението, че президентът Тръмп и неговата кампания не са били в заговор или координация с Русия, за да повлияят на изхода от изборите през 2016 г., се казва в писмото.
Изводите оставят Кремъл в състояние да обвинява за влошените си отношения със САЩ така наречените анти-руски депутати, които са взели за заложник отношения Москва-Вашингтон на фона на разследване, което както Тръмп, така и Москва са определили като „лов на вещици“.
Американското разузнаване заключи малко преди Тръмп да встъпи в длъжност, че Москва е извършила хакерски действия и дезинформация, целяща да подсили позициите му пред конкурента му Хилари Клинтън. Комисията на Сената, ръководен от републиканците, потвърди тези заключения относно участието на Русия през май 2018 г. Москва отрече да се е намесвала в изборите.
Друго отделно разследване миналата година в Камарата на представителите (Конгреса), контролирана от републиканците по това време, оспори предположението, че руската кампания е имала за цел да помогне на Тръмп.