Атина. С увеличаването на напрежението в Източното Средиземноморие и Егейско море и турските лидери и техните съюзници (като ултранационалистическия лидер на „Партията на националното движение“ (ПНД) Девлет Бахчели), разпалващи пламъците с националистическа реторика, министърът на отбраната Евангелос Апостолакис обяви, че има гръцко-турско споразумение за военни преговори за поредица от мерки за изграждане на доверие (МИД), които следва да се изпълнят през 2019-2020 г. от следващото правителство, пише електронното издание на гръцкия консервативен ежедневник „То Вима“.
Апостолакис каза, че действията, които са били съгласувани, са в контекста на съществуващите МИД, но не даде никакви подробности.
"В бъдеще би било добре и двете страни да се съгласят с изпълнението на тези действия", подчерта той, отбелязвайки, че не може да ангажира следващото правителство с нищо.
Апостолакис защитава решението за диалог с Турция, въпреки - или особено заради - повишеното напрежение, дори когато заявява решимостта на Гърция да защитава суверенните си права.
"Изказах нашите възражения срещу техните [турски] движения в Егейско море и Кипър [ИИЗ]. Ние търсим мир и сигурност, но при никакви обстоятелства няма да се откажем от защитата на нашите суверенни права. Искаме да избегнем напрежението”, заяви Апостолакис след среща с турския си колега Хулуси Акар по време на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел.
И Апостолакис, и Акар служеха като председател на съвместните началници на щабовете на своята страна непосредствено преди да бъдат назначени за министри на отбраната и в тази си позиция са имали чести контакти, справяли са се с кризи (като залавянето на двама офицери от гръцката армия в граничния регион край Марица) и са доста добре запознати с мисленето един на друг.
В момент, хванат на камера, след като поздрави колегите си от НАТО, гръцкият министър на отбраната целуна турския си колега по двете бузи.

Разговори в сянка за оставка на Захариадис

Срещата се проведе по-малко от месец след оставката на генерал-лейтенант Николаос Захариадис, бивш военен представител на Гърция в НАТО, който участваше в преговорите между военните и който възрази срещу продължаването на дискусиите с турската страна по въпросите на МИД и се противопоставя на всеки ход, за да се изпълни искането на турската страна за договаряне на обхвата на въздушното пространство на Гърция и териториалните води в Егейско море.
Оттеглянето на Закахариадис беше интерпретирано от някои като реакция на загатнатата му враждебност спрямо откритостта на Апостолакис към по-разширени разговори, които биха отишли отвъд мерките за изграждане на доверие с Турция.
Гръцкият министър защити решимостта на правителството да продължи преговорите с Анкара като най-добрия начин за сдържането й.
„В края на краищата това е целта на срещите между двете [военни] технически групи по отношение на действията за изграждане на доверие. Според мен суетата по тези дискусии беше неоправдана. Винаги е по-добре да говорите и да поддържате отворени канали за комуникация“.

Разговорите между Ердоган и Ципрас през февруари проправиха пътя

След срещата на премиера Алексис Ципрас с турския президент Таип Ердоган в Анкара през февруари, двамата лидери обявиха планове за провеждане на разширен, многостепенен диалог и Ципрас посочи необходимостта от поддържане на отворена линия на комуникация.
Те също така обявиха, че ще има диалог между военните в опит да се разсее напрежението в Егейско море и да се предотвратят потенциални инциденти.
Ердоган дори обяви, че ще бъдат постигнати споразумения, но такива не са известни досега.

Спокоен преход на властта, НД предупреждава Ципрас да не сключва споразумения

Изявленията на Апостолакис бяха възприети от анализаторите като стъпка към запазване на отворени линии за комуникация в период, който ще бъде белязан от преход на властта след общите избори в Гърция на 7 юли, които, както показват анкетите, лидерът на Нова демокрация Кириакос Мицотакис ще спечели с голяма разлика.
Опозицията поиска премиерът и министрите му да спрат всякакви действия, които ще обвържат следващото правителство в гръко-турските отношения или други национални въпроси.

Превод и редакция: Иван Христов