София. След като в петък Специализираната прокуратура и ГДБОП извършиха действия по разследването на действаща на територията на София организирана престъпна група осигурявала ТЕЛК-решения на здрави лица срещу подкупи, в събота ангажираните институции дадоха повече подробности за случая. Стана ясно, че в много кратки срокове в петък са задържани четири лица, на които в събота са повдигнати обвинения. На същите са взети мерки за неотклонение за 72 часа с оглед осигуряването им в неделя пред Специализирания съд, когато ще бъде внесено искане за вземане на постоянна мярка за неотклонение. Лицата са привлечени за участие в организирана престъпна група от началото на януари тази година, до вчера включително. Целта на тази група е била искането и получаването на подкупи, с цел осигуряване на експертни решения за над 50% инвалидност. Двама от участниците имат обвинения за извършен подкуп. Информацията предостави наблюдаващият прокурор Евгения Деянова.
Повече за членовете на организираната престъпна група даде разяснения говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева. Тя уточни, че става въпрос за четирима души. „Това са трима лекари, двама от които са председатели на две ТЕЛК комисии. Едната ТЕЛК комисия е в 28-мо ДКЦ, а другата е във Втора многопрофилна болница за активно лечение – София, по известна като Втора градска болница. Третият лекар, който е участник в организираната престъпна група е психиатър, управител на медицински център", обясни тя. "Участникът с основна роля в извършването на престъпната дейност е лицето посредник между лекарите и лицата, които са желаели да се снабдят с такива неистински телкови решения. Това е лице от български произход, осъждан и криминално проявен. Легално той се занимава с търговия в магазин за дрехи на територията на Женския пазар, където работи заедно със съпругата си. Неофициално той е известен сред работещите на Женския пазар, както и сред лица от ромски произход, че може да осигури срещу заплащане ТЕЛК решение с над 50 % трудова инвалидност. Този човек е изградил доверени отношения с лични лекари, с лекари от различни специалности и с председатели на ТЕЛК комисии на територията на София“, поясни Милева. Дали има и други лица в престъпната група, информация предоставиха от ГДБОП. „Тепърва ще се изясняват и други лица, съпричастни към престъпната дейност на групата за фалшиви ТЕЛК в София“, каза ст. комисар Любомир Янев, зам.-директор на ГДБОП.
Доказателствата по случая са събирани от януари 2019 г. Подробности за доказателствената част даде зам.-главният прокурор Иван Гешев. Той обясни, че доказателствата за фалшиви ТЕЛК-ове в София са преки, тъй като служител на МВР се е представил за клиент и е минал по цялата верига на престъпната група. Той допълни, че в София са установени над 100 такива случая, извършени от тази организирана престъпна група. „Вие ще ни питате колко вероятно такива случая може да е извършила тази група, никой не може да ви каже. Реално колко са извършени и колко са минали по този канал да го наречем престъпен, никой не може да каже. Това е още едно потвърждение на всичко това, което ви казах за десетките и стотици милиони левове, които изтичат в посоки, но не в правилните. Ние не сме съвсем бедна държава, просто се разхищава обществен ресурс“, изтъкна заместник-главният прокурор.
Деница КИТАНОВА