Андреев отбеляза, че в ЦИК са постъпили две жалби по отношения на назначаване на членове на СИК, като те вече са разгледани. Той добави, че до края на днешния ден се очаква и приемането на методическите указания на ЦИК, за да може да започне обучението на членовете на СИК за предстоящите избори.
До 4 май комисията трябва да определи местата и броя на секциите извън страната, където ще може да се гласува за предстоящите избори.
До 11 май могат да бъдат подавани заявления за гласуване по настоящ адрес. Избирателите следва да подадат заявление в общинската администрация по постоянен адрес.
До 11 май могат да подадат заявление и избирателите с увреждания, които не им позволяват да гласуват в избирателна секция и искат да дадат своя глас в подвижна секция. Към заявлението трябва да приложат решение на ТЕЛК, НЕЛК или медицинска епикриза. Документът може да бъде подаден писмено или електронно.
От началото на предизборната кампания в ЦИК са постъпили 22 жалби и 8 сигнала във връзка с решения на комисията. От тези жалби 2 са висящи във ВАС. Говорителят на ЦИК Таня Цанева уточни, че до момента към комисията има 28 запитвания и 2 отказа за субсидиране на медийни изяви в предизборната кампания.
Продължава и процедурата за осигуряване на машинно гласуване за европейските избори в страната. Александър Андреев изтъкна, че от БАН и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е предоставена готовност към ЦИК за сертифициране и одитиране на машините за гласуване. „Софтуерът ще бъде качен на машините към 15 май и до доставката до 25 май е срокът, в който трябва да бъдат сертифицирани и одитирани машините, заедно със софтуера. Това ще бъде извършено от специалистите“, уточни Андреев.
Той добави, че за местните избори на есен съществува вероятност страната ни да закупи машините за гласуване, а не да ги наема.
Даяна ДЮЛГЕРОВА