В гласуването участваха 299 депутати от 300-месния парламент. Правителството на Ципрас, което разполага с 145 места в законодателния орган в Атина, получи подкрепата на 151 от народните представители. Останалите шестима, които го подкрепиха, са четирима от АНЕЛ - Василис Кокалис, Елена Кундура, Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис, независимата депутатка Катерина Папакоста и Спирос Данелис от "То Потами" ("Реката"). Членовете на "Независими гърци", изразили гласно подкрепата си за премиера, бяха изключени от парламентарната група на АНЕЛ, а Данелис бе отстранен от партията с решение на лидера й Ставрос Теодоракис.
"Против" се произнесоха 148 депутати от от опозиционните партии "Нова демокрация", "Движение на промяна", "Златна зора", "То Потами", Съюза на центристите и Комунистическа партия на Гърция. Поради здравословни причини в залата не присъстваше депутатът на "Нова демокрация" Йоргос Касапидис. Той изпрати писмо, в което увери, че ако можеше да гласува, нямаше да подкрепи правителството на премиера Алексис Ципрас. Волята му не бе взета предвид, съгласно Правилника за работа на парламента.
Проправителственият лагер в гръцките медии акцентира върху изказването от парламентарната трибуна на Ципрас след победата на вота:
В материал със заглавие „Поехме отговорността си пред историята, „Efimerida ton syntakton” отбелязва, че „Гърция напредва въпреки всички препятствия и правителството на Алексис Ципрас ще продължи работата си, след като СИРИЗА спечели вота на доверие“.
Вестникът поставя акцента си върху думите на министър-председателя към лидера на основната опозиционна партия „Нова Демокрация“ Кириакос Мицотакис, че е „избрал стратегия на напрежението“. Ципрас подчерта, че партията от Пирея е направила завой от центъра към крайно-дясното.
„Предизвиках този дебат и вот на доверие с пълното съзнание за историчността на момента, но преди всичко заради чувството ми на дълг към парламента, гръцкия народ и демокрацията“, заяви той, като обясни, че е имал възможността да не поема този риск.
Премиерът нападна лидерът на „Нова Демокрация“ с обвинения, че е възприел „театрално поведение, което не се основава на аргументи“. „Ако СИРИЗА е толкова слаба, колкото господин Мицотакис казва, аз чудя защо сте толкова нервен господин Мицотакис?“
Освен това Ципрас обяви от трибуната на парламента, че вербалната нота за Преспанския договор от Скопие е пристигнала в гръцкото народно събрание. Той отбеляза, че в нея са предоставени някои много полезни разяснения за изясняването на политическия ландшафт и то по най-недвусмислен начин.
На първо място, посочи премиерът, терминът „македонско“ се отнася само до националността, но не определя етническата принадлежност. И второ, езикът на съседната страна, както се отбелязва в споразумението и се признава от Резолюцията на ООН от 1977 година, принадлежи към групата на южнославянските езици.
„Така че, какво имам тук, господин Мицотакис?“ – попита Ципрас и впоследствие отговори: „Цялостна деконструкция на претенциите ви и опитите ви да прикриете историческата отговорност на вас и вашата фракция“.
След това гръцкият министър-председател предизвика на дебат лидер на „Нова Демокрация“, „по който и да е канал (включително консервативния Skai) и с всеки журналист“ за Преспанския договор.
ЕРТ (Гърция): „Парламентът гласува за стабилност“
Парламентът потвърди доверието си към правителството на гласуването в сряда вечерта, когато министър-председателят Алексис Ципрас събра необходимите му 151 гласа и остава на власт, отбелязва в материала си за вота на доверие в гръцкия парламент държавната телевизия ЕРТ.
В материала на смятаната за проправителствена медия се акцентира върху изявлението на Алексис Ципрас, че: „Днес парламентът гласува в подкрепа на стабилността. Той гласува за доверие, за да се опита да си възвърне загубеното доверие в страната“.
„Правителството“, обясни премиерът – „вече промени Гърция и ще продължи до завършването на конституционно гарантирания си мандат с акцент върху нуждите и интересите на гръцкия народ“.
„Авги“ (Гърция): „Нова Демокрация“ отхвърли дебата за македонския въпрос, какво друго можеше да направи
След като гръцкия премиер Алексис Ципрас предизвика лидера на опозицията Кириакос Мицотакис на дебат по македонския въпрос от трибуната на парламента след победата си на вота на доверие към правителството на СИРИЗА, секретарят на „Нова Демокрация“ Авгенакис отговори в ефира на телевизия ANT1: „Да не превръщаме националния въпрос във футболен мач“, пише проправителственият вестник „Авги“.
„Не хвърляйте ръкавицата на „Нова Демокрация“ по македонския въпрос. Според това, което секретарят на НД Авгенакис каза, те приемат поканата на премиера за дебат между двамата политически лидери, но не и по националните въпроси“, отбелязва изданието.
„В безподобно бягство, Авгенакис заяви: „Не трябва да увеличаваме напрежението около Скопие и националните въпроси“ и добави „нека не превръщаме националния въпрос във футболен мач““, добавя ежедневникът.
Според „Авги“ е очевидно, че позицията на „НД“ е трудна и че Мицотакис не може да говори по македонския въпрос след промяната на отношението му и отказа „от националната позиция, която той самият подкрепи в парламента през август 2017 година“.
„С други думи, „НД“ призовава за „сдържан“ диалог, който да продължи най-малко три дни... и с празни седалки в парламента, както винаги, с изключение на времето в което се изказва шефът“, заключва изданието.
Опозиционните медии пък отбелязват, че с получаването на вот на доверие Ципрас е спечелил първата битка от войната за ратификацията на Преспанския договор и насочват вниманието си към предстоящия, най-вероятно, следващата седмица вот.
Protothema: Зоран Заев изпрати „горещия картоф“: Първата битка за Преспаснкия договор започва в гръцката парламентарна комисия, отбелязва ежедневникът в заглавието си и представя разположението на силите преди предстоящото гласуване за ратификация на споразумението за името.
В сряда вечерта Атина бе информирана официално за завършването на конституционните промени в Македония в контекста на Преспанския договор, пише гръцкото консервативно издание Protothema и отбелязва, че с други думи това означава, че македонският премиер Зоран Заев е изпълнил задълженията си и подава топката на Гърция.
Министър-председателят на Македония е изпратил „горещия картоф“ с пожелание: „Вярвам силно, че приятелят ни Гърция ще ратифицира Преспанския договор и ще стане първата страна, подписала протокола за приемането ни в НАТО, а с това ще окуражи и останалите 28 страни в Алианса да направят същото и Македония да стане 30-ия член на НАТО“.
Както посочва изданието ,гръцкото правителство не е било изненадано, напротив, то очакваше нотата, за да започне процеса по ратификация на договор веднага след вота на доверие. След четири дни на задкулисни игри и остри критики, то получи заветните 151 гласа.
„Прототема“ пише, че едва сега започва битката за Преспанския договор. Премиерът го потвърди по време на речта си в парламента в сряда вечерта. Той подчерта, че терминът „македонец“ се отнася до гражданството, а не до етническата принадлежност. „Споразумението ще влезе в зала и си мисля, че депутатите ще гласуват по съвест и историческото решение ще бъде взето и то е патриотична задача. Терминът се отнася единствено до националността и не определя националността на гражданите на Северна Македония. Освен това, официалният език на нашите съседи, както се отбелязва в споразумението и се признава от Резолюцията на ООН от 1977 година, спада към групата на южнославянските езици.
С получаването на нотата от Скопие, следващата битка за правителството официално започва. А тя е за получаването на 151 гласа за ратификацията на договора за името.
Вестникът посочва, че ситуацията нито е толкова проста, нито толкова лесна, колкото за вота на доверие. Изглежда правителството ще се бори да получи ключовия 151-и глас, нужен за ратификацията. Това е вотът на Костас Зурарис от АНЕЛ, който вече обяви, че ще гласува против и така, според изчисленията, Ципрас събира едва 150 гласа. Решаващият момент е дали СИРИЗА ще убеди Зурарис да бъде 151-ия.
Другият важен момент е какво ще решат на заседанието на „То Потами“ (Реката), защото ако дори един от техните депутати, извън гласувалият за вота на доверие Костас Данелис, подкрепи Преспанския договор, той ще бъде ратифициран. В малко вероятният случай всички депутати от центристката партия да се обявят срещу споразумението, единствената надежда за правителството ще остане Танасис Теохаропулос, който подкрепя Преспанския договор, но ръководството на неговата партия ДИМАР („Демократическата левица“) се обяви срещу него.
Съгласно последната информация на „Прототема“, правителството ще внесе за разглеждане Преспанския договор в гръцкия парламент директно, може би в петък в Комисията по отбрана и външни работи, където няма мнозинство след раздялата с „Независимите гърци“ (АНЕЛ).
В същото време, пише изданието, вървят задкулисни процеси. Според информацията, председателят на парламента Никос Вуцис търси начини да увеличи състава на Комисията с един член от редиците на независимите депутати. Но това се сблъсква с опозицията на „Нова Демокрация“, която е категорична,че независимите депутати не могат да бъдат представлявани в органа от двама народни представители.
„То Вима“ (Гърция): Ратификацията на Преспанския договор
Дори и ако Ставрос Теодоракис, основателят и лидер на партия „То Потами“ (партия „Реката“ – бел. ред.), реши да се въздържи от гласуване, както той обяви снощи, правителството все пак има солиден блок от 149 депутати, пише на електронната си страница гръцкият To VIMA. В него влизат 145-те народни избраници от СИРИЗА плюс четирима депутати и активни членове на АНЕЛ.
Левият демократ, депутатът Танасис Теохаропулос ще подкрепи споразумението, освен ако партията му не нещо друго и тогава той ще трябва да се подчини на партийната дисциплина . Това ще се реши на 20 януари.
В сряда вечерта Ципрас заяви, че е нужно абсолютно мнозинство, за да се осигури легитимност от политическа гледна точка, макар че Преспанското споразумение може да бъде прието и с гласовете само на присъстващите в залата по време на вота депутати.
Вотът на доверие е в основата на Преспанското споразумение
Някои анализатори вярват, че победата в снощния вот на доверие индиректно ще се отрази и на гласуването за Договора, с който ще се разреши спорът между Атина и Скопие за името.
Ципрас и Заев са номинирани за Нобелова награда за мир заради това споразумение, с което се слага край на конфликта между двете съседни държави, който продължава десетилетия.
Ако правителството в Атина не успее да осигури 151 гласа при първо гласуване, това ще се интерпретира като загуба на мнозинството за правителството и ще доведе до предсрочни общи избори.
САЩ и ЕС са на категорично мнение, че Преспанският договор трябва да се ратифицира с абсолютно мнозинство. Така ще се даде възможност на Скопие да се присъедини към НАТО и да започне предприсъединителните преговори и с ЕС.
Абсолютното мнозинство е нужно и в името на международното признаване на легитимността на Договора. Москва се опитва открито до подкопае неговото прилагане по различни начини. Това стана съвсем ясно по време на визитата на канцлера Ангела Меркел в Атина неотдавна, както и заради силната подкрепа на Вашингтон.
Вотът изправя партия „То Потами“ пред сериозно изпитание, тъй като тя се обявява за европейско единство и за формиране на политиките заедно с ключови международни организации.
Kathimerini излиза със заглавие: СИРИЗА не се гнусят от нищо в един от острите си материали по повод цялостната политическа обстановка в Гърция около ратифицирането на Преспанския договор
Лявото правителство не се гнуси от нищо и няма никакви чувства на вина, пише в материал за вота на доверие към правителството на СИРИЗА авторитетното гръцко издание Kathimerini и посочва, че ако това, което се е случило на сцената и зад нея се е случило по време на управление на „Нова Демокрация“ или СИРИЗА, е щяло да предизвика огромен скандал и вълна от критики – с левицата начело, разбира се.
Вестникът констатира, че депутатите се местят в други, или просто напускат своите партии, в зависимост от личната си гледна точка. Фракциите се роят и са предмет на агресивни обединения. Различни посолства правят препоръки към депутатите как да гласуват. Единственото което липсва, както пише „Катимерини“ са политическите интриги на гръцкия кралски двор, както е били в предишни десетилетия.
Но докъде води всичко това?
Изданието отбелязва, че гражданите става все по-цинични. „Те гледат, безмълвни, как се развиват събитията и им е трудно да разберат какво се случва. Считаното по-рано за аномалия, сега е станало норма. За пореден път гражданите виждат, че не получават това, за което са гласували. Всичко е позволено. В момента буквално сме в ера, в която всичко е позволено“, пише „Катимерини“.
„Ципрас постоянно мутира и няма проблем с това да поглъща своите приятели и съюзници. Разбира се, в същото време му се налага да разсича Гордиеви възели и това струва скъпо и на него, и на страната – както стана пределно ясно през трагичната първа част на 2015 година“, отбелязва ежедневникът.
„Независимо от това „политическото гробище на жертвите на Ципрас“ постоянно се уголемява с времето. Алекос Лафазанис, Зои Константинопулу, Янис Варифакис, Панайотис Лафазанис, Никос Коцияс и Панос Каменос са все имена, свързани с маневрите на Ципрас. Не ограничаван от никакви лимити, той се опитва да изненадва своите приятели и съюзници. Тази тактика, в тандем с имиджа на „лошо момче“, което не чувства срам пред никой, предизвиква страх и/или пораженческо възхищение.
Всичко това, обаче, има срок на годност. Дори най-опитните политически играчи винаги се оказват пред поражение в един момент, когато им свършат откритите и скритите козове. Времето в политиката е безмилостно.
Една конкретна мисъл обаче причинява силна меланхолия и гняв. Ако Ципрас беше вложил целия свой политически талант и енергия и часовете, прекарани в срещи, за да се подготви за адекватно управление, ефективно и с относителна меритокрация, Гърция щеше да е в много по-добро положение днес. За съжаление, всичко това беше изразходвано с единствената цел да елиминира противниците си и да остане на власт“, коментира авторът.
„Това, между другото, е единственото, за което те подготвят гръцките университетски аудитории“, заключва „Катимерини“.
„Елефтериос Космос“ пък пише: Катерина Папакоста подаде оставка заради заплахи за живота й, Алексис Ципрас не я прие
Заместник-министърът на гражданската защита Катерина Папакоста е подала оставка, която не е била приета от премиера Алексис Ципрас.
Както обяснява вестникът, причината за това са били заплахите за живота й, както и желанието й да докаже, че не е получила награда за подкрепата си за СИРИЗА.
„Елефтериос Комос“ обаче забелязва, че „заплахите за живота на някой, макар и изключително сериозен въпрос, нямат значение по въпроса за гласуването й и за това дали някой е министър, заместник-министър или просто член на парламента. Важно е кой как е гласувал и това не е свързано дали вота е бил от зам-министър“.
„Що се отнася до наградите, не е задължително те да бъдат получени веднага, по-скоро това ще се случи по-късно. Подаването на оставка може да играе ролята на „отклоняваща новина“ за гръцкия народ и да послужи временно на всички тези, които бяха атакувани заради желанието си да гласуват за Преспанския договор...“, заключва вестникът.
Skai: Алексис Ципрас премина първата бариера за Новата година – събра 151 гласа
Основният опозиционен гръцки телевизионен канал Skai отбелязва, че в сряда вечерта Алексис Ципрас е преодолял първото голямо препятствие през новата 2019 година и е спечелил вота на доверие, предизвикан от излизането на „Независимите гърци“ (АНЕЛ) от управляващата коалиция.
Медията отбелязва, че сега предстои ключовият тест: Ратификацията на Преспанския договор.
Като „трагедия“, „последното действие на политическия театър“ и „парламентарна маневра с три цели“ характеризира развода между СИРИЗА и АНЕЛ и гласуването на това на доверие Кириакос Мицотакис, лидерът на „Нова Демокрация“, се отбелязва в материала. По думите на лидера на основната опозиционна партия, първата цел е била Ципрас да продължи да управлява, втората, да се осигури ратификацията на Преспанския договор, а третата – запазването на АНЕЛ като политически субект в парламента.