София. Държавата направи възможния компромис с дълговете на духовенствата. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов в предаването "Още от деня" по БНТ.
По думите на Цветанов решението за промяна е взето под въздействието на политическите реакции, а не на обществения натиск и недоволство. "Видяхме как реагират политическите сили, обществото не е в чак такава агресивност, каквато виждаме в политическите партии. Всички ние знаем каква е ситуацията в Европа, как се промени средата за сигурност и влязоха радикални течения. Точно затова направихме така, че да може действително държавата да плаща заплатите на всичките тези духовни лица", коментира той "Държавата направи възможния компромис, за да може този закон да стане факт. Действително гарантираме, че тези духовни лица ще си получават заплатите, които не са от външно финансиране. За голямо съжаление, тази тема се използва за политически цели", допълни Цветанов. Той даде за пример протокол от 1998 г., подписан между българската Дирекция за вероизповедания и нейния аналог в Турция. "Тук пише, че българската дирекция трябва да съдейства даренията да бъдат освободени от мита и всякакви други данъчни задължения", аргументира се Цветанов.
На въпроса как ще бъдат разсрочени задълженията, той отговори: "От министерство на финансите искаме да ни представят план, за да може не по-късно от петък да представим своите предложения. Аз не мога да кажа колко точно дължи мюфтийството". По думите му всичко, свързано с вероизповеданията, е част от националната сигурност и ако някой не го разбира това, е проблем на този, който се изказва неподготвен. "Направихме този компромис, за да има консенсус с всички вероизповедания, които участваха в този диалог", заяви лидерът на ПГ на ГЕРБ. "Аз и Мустафа Карадайъ сме съвносители на проекта за амнистия, който направихме след разговор с министерството на финансите. Ние взехме това решение, за да може да се изпълни функцията на закона. Разговарял съм с всички политически сили с изключение на БСП. Казват, че това е тема на дебат. В крайна сметка, парламентът и пленарна зала ще решат. Ние ще внесем нашето предложение за разсрочване и ще го отстояваме. Държавата ще си събере тези милион и двеста хиляди лева, само че разсрочено. Това е компромис в интерес на държавата, не говорим за договорки и извиване на ръце", коментира още Цветанов.
Той допълни, че без опозицията от ляво в парламента се работи много по-продуктивно. "Според мен, БСП би тежала много повече в парламента, защото това е нормалния парламентарен живот", каза Цветанов. "Трябва да свикваме, че политическия живот на страната ще бъде многообразие от партии и искания", допълни той.