Анкара. Сериозна конкуренция за маршрута, по който ще преминава руския газ към Европа по газопровода „Турски поток“ се наблюдава между Гърция и България, заяви пред РИА Новости турският политолог Айдън Сезер.

Преди това гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че по време на визитата си в Турция е обсъдил с президента Реджеп Таийп Ердоган сътрудничеството в енергетика, включително строителството на газопровода „Турски поток“ за доставка на руски газ.
Руската агенция припомня, че проектът предполага строителството на газопровод, състоящ се от две разклонения с мощност от по 15,75 милиарда кубически метра всяко. Първото е предназначено за газоснабдяване на турските граждани, а втората за доставка на синьо гориво в страните от Южна и Югоизточна Европа. Влизането в експлоатация на първата нитка се планира до края на 2019 година.
„В момента се наблюдава сериозна конкуренция около маршрута на второто разклонение на „Турски поток“, по което руският газ ще тръгне за Европа през Турция. Гърция и България се съревновават за това, през чия територия ще бъде продължен той. Русия води преговори както с тези две страни, така и с други, през които може да мине газопровода. Конкретно, миналия месец е постигната договорка със Сърбия, но все още не е взето окончателното решение“, е заявил събеседникът на агенцията.
По неговите думи, когато е подписван договора за „Турски поток“ между Русия и Турция се е предполагало, че газът по него ще влезе в Европа през Гърция. „Българският вариант се появи по-късно, но това е силен вариант, защото през България вече е положен стар газопровод, по който влиза газ от Украйна. Действащият тръбопровод може да бъде използван за доставката на идващия по „Турски поток“ газ в България, т.е., той може да бъде пуснат по обратната страна“, отбелязва експертът.
По неговите думи, ако в качеството на транзитна страна бъде избрана България, след това газът ще постъпва в Сърбия, Унгария, Словакия и Австрия, а ако бъде избрана Гърция – то той ще постъпва в Италия през Адриатическо море.
„Обемът на второто разклонение на газопровода (15,75 милиарда куб. м.) е по-голям от потребностите на Гърция и България, но общите нужди на тях и съседните им страни може да превишават тази цифра. Тъй като руският газ е евтин и конкурентноспособен в сравнение с другите източници (например, газопроводът TANAP), Русия може скоро да изгради газопровод и през Гърция, и през България. Гърция ще закупува руски газ за собствените си нужди, а ако той отиде в Италия, ще взима пари и за транзит“, посочва събеседникът на агенцията.
По неговите думи, САЩ не могат да възпрепятстват реализацията на проекта „Турски поток“. „Тъй като газопроводът вече е построен до Турция, САЩ не могат да окажат никакъв натиск. По-рано САЩ натисна България „Южен поток“ да не минава през нейната територия. Затова вместо „Южен поток“, Русия започна да реализира „Турски поток“, добави Сезер.

Превод и редакция: Иван Христов