Външният министър Екатерина Захариева също бе категорична, че не е имало намеса на Турция в българския Закон за вероизповеданията. Тя припомни изказването на премиера Борисов от вчера в Букурещ, където той заяви, че ние сме една от не многото държави-членки на ЕС, които считат, че ще бъде лошо за ЕС, Турция да прекрати преговорите за членство в Съюза. „Ние не сме доволни, когато Турция ни използва за предизборната си кампания. Не сме доволни, ядосани сме. И с право сме. Но, нека и ние да не го правим“, обясни тя, като отбеляза, че религиозните въпроси са изключително опасни и то не само за Балканите. По думите й отношенията с Турция трябва да се развиват с равнопоставена и добросъседска политика и с не намеса във вътрешните работи. „Както ние не им се месим, така желаем и никой да ни се меси на нас. Нека да минат изборите, до понеделник пак ще видим записите и тогава ще решим какво да правим“, отбеляза тя.
Пред журналисти в Поморие и зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов подчерта, че няма намеса на турската страна в поправките в Закона за вероизповеданията. „Направихме всичко, водени от интереса и свободата на вероизповеданията у нас. Като съседни държави сме длъжни да запазим добрите си отношения с Турция и да правим премерени изказвания. Не бива да забравяме, че имаме и общи цели, свързани с бежанския поток, който е неизменна част от националната сигурност на двете държави“, обясни Цветан Цветанов.
По-късно от ВМРО също излязоха с позиция, че Турция трябва да се извини на България. „За първи път от 30 години българското правителство в лицето на външния министър Захариева и министър-председателят Бойко Борисов изрази категоричната си позиция срещу казаното от турски политик. За първи път от 30 години българската държава се противопоставя по този начин на политиката на Турция за вмешателство във вътрешните работи на България", посочиха от ВМРО. От партията обявиха също и, че организират протест пред посолството на Република Турция в България в понеделник.
За „Фокус“ д-р Борислав Цеков, доктор по конституционно право и автор на приетия през 2002 година Закон за вероизповеданията, коментира, че реакцията на българското правителство към Турция е правилна, но не е достатъчна. „Изявленията на Ердоган не са случайни и страната ни трябва да бъде много категорична. Никакъв български интерес не позволява да склоняваме глави пред Турция. Достатъчно е България да затвори южната граница, за да нанесе сериозни щети на Турция“, обясни той.
В село Дивотино лидерът на БСП Корнелия Нинова също коментира темата. Според нея премиерът Борисов обвинява турската страна в лъжа, което не звучи добре на фона на добросъседските отношения и личните отношения между Борисов и Ердоган. „Смятам, че нашите власти прикриват намесата на Турция в решенията по Закона за вероизповеданията“, добави Нинова. Тя коментира, че когато години наред провеждаш васална външна политика, накрая резултатът е лош. По думите ѝ ни е нужна политика с характер, възпитано и дипломатично, но и твърдо да отстояваме интересите си. "Трябва да се каже и истината - имало ли е такава намеса или не“, заяви Нинова. Лидерът на левицата припомни, че имаме признания от Екатерина Захариева, че разговори са водени, а и първоначалният вариант на закона е претърпял изменения. „В окончателния вариант е факт - външното финансиране от Турция и други държави продължава, отсрочват се задълженията на мюфтийството и целите на Турция са изпълнени“, каза още Корнелия Нинова.