Казанлък. Пет идейни проекта за създаването на нови указателни табели за улици, по идея на Обществения посредник, са представени от ученици от Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов”. Това каза по време на среща в Община Казанлък Общественият посредник Гинка Щерева, предаде кореспондент на Радио „Фокус”. На срещата присъстваха част от авторите на проекти, ученици от 9 и 10 клас, представено бе и журито, оценявало предложенията, назначено със заповед на кмета Галина Стоянова.
В проекта на Обществения посредник се включиха и ученици от Хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий”, които изготвиха кратка историческа справка за предварително избрани десет булеварда и улици в Казанлък. Това са булевардите „23 Пехотен Шипченски полк”, „Александър Батенберг”, „Розова долина”, „Никола Петков” и „Освобождение”, и улиците „Ген. Скобелев”, „Ген. Столетов”, „Шипченска епопея”, „Христо Ботев” и „Стара планина”. Ученици от Средно училище „Екзарх Антим I” преведе текстовете на английски език.
Журито върна за преработка представените проекти, давайки своите указания и корекции. Новият срок за представяне е 30 септември. Всички автори ще получат диплом за участие в конкурса и награди, а един от проектите ще бъде удостоен с награда на кмета Галина Стоянова.
Срокът до 30 септември ще бъде използван, за да бъдат определени и местата, където ще бъдат поставени табелите по десетте улици, както и броят им.
„За самото изработване на указателните табели вероятно ще бъде търсено европейско финансиране”, каза по време на срещата главният архитект Георги Стоев, който е един от членовете в журито. В състава му са още д-р Момчил Маринов – директор на Исторически музей „ Искра”, дизайнерът Иван Найденов, Общественият посредник Гинка Щерева и директорът на Художествената гимназия Петя Минекова. При съставянето на историческите текстове е търсено и експертното мнение на проф. Петко Петков от Великотърновския университет. Експертно мнение е търсено и за превода на английски език.
Славяна ГАЙДАРОВА