Различните типове главоболие са разнородни при двата пола и в определените етапи от живота. Например мигрената е по-честа при жени от 18 - 50 години, а клъстъровото, или периодично повтарящото се – при мъже. Самолечението, ако се практикува често, би могло да стане опасно и да доведе до затруднения в лечението на по-късен етап, напомни неврологът. Според него този вреден навик не рядко е причина за пропускане на сериозни заболявания и откриването им във вече напреднал стадий, когато лекарят може да направи твърде малко да пациента. Затова самолечението, особено в продължителен период от време, не бива да се допуска.
Пациентите трябва да бъдат особено внимателни към силното главоболие с внезапно начало, както и когато е с по-голяма продължителност или протича с нетипични характеристики за самия пациент. Според лекаря, ако главоболието е придружено с други симптоми като високо кръвно налягане, зрителни нарушения, изтръпване на крайници и др., е показател за търсене на специализирана неврологична помощ.
Причините може да са най-различни – от съвсем безобидни и банални като недоспиване и стрес до по-сериозни – хормонални проблеми, неврологични или съдови заболявания. Най-важното е те да се установят навреме. Диагностицирането става с различни методи, сред които кръвни изследвания, неврологичен статус снет от невролог, КАТ на глава, ЕЕГ, магнитно–ядрен резонанс, ангиография и доплер, които се извършват в неврологичното отделение на УМБАЛ - Пловдив.