При МС се развива погрешна реакция на имунната система към собствени клетки и тъкани, които се разпознават като чужди и се атакуват като такива. В следствие на това се нарушава способността на мозъка да контролира основни функции, като зрение, двигателна активност, координация, сетивност и др.
Най-висока е честотата на МС в Северна и Централна Европа, Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия, а най-ниска - в Азия и Африка. Според някои изследователи това се дължи на добрите хигиенни навици в развитите страни, чийто жители по-рядко се срещат с патогенни бактерии и съответно имат по-слаб имунитет. В целия свят около 2.5 милиона души са болни от МС. Техният брой достига над 500 000 в Европа. В България болните са около 3500, като всяка година нови 82 човека чуват страшната диагноза. Обикновено това са млади хора във възрастта 20-40 години, предимно жени. „Съществува една гранична възраст, около 15 години, която влияе на риска за появата на МС“, обяснява проф. Пенко Шотеков, Началник на Клиниката по неврология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, където се лекува това заболяване. Заедно с д-р Детелина Стоилова той ще вземе участие днес в Среща на МС общността в Зала 1 на Софийския университет от 12:00 до 14:00 часа, на която ще дискутират с пациентите скритите симптоми на болестта. А те могат да бъдат твърде нетипични, което обичайно забавя с години поставянето на диагнозата.
Сред белезите за наличието на МС са:
- Зрителни нарушения. Приблизително в 1/3 от случаите първа проява на заболяването е оптичният неврит. Той се изявява с болка (зад окото или при движение на окото) и намалено зрение. При наличие на подобни симптоми при млади хора се препоръчва задължително консултация с невролог и МРТ изследване в насока МС, предупреждава проф. Шотеков.
- Двигателни нарушения - слабост и скованост в мускулите на крайниците, бърза уморяемост при ходене и нарушение в походката.
- Промени в мускулния тонус - стегнатост или скованост, най-често са съчетани с намалена мускулна сила.
- Сетивни нарушения - изтръпване (мравучкане) или болка в областта на главата, тялото или крайниците. „При наличие на подобни пристъпни симптоми с внезапно начало при млади хора препоръчваме консултация със специалист – невролог за изключване на неврологична патология, вкл. МС“, алармира известният невролог.
- Двойно виждане и нарушение в очните движения.
- Нарушено равновесие – залитане в изправено положение, залитане при ходене с промяна в походката, нарушена координация на волевите движения на крайниците, което може да се съчетае с треперене на крайниците.
- Хронична умора - едно от много характерните и чести оплаквания при пациенти с множествена склероза.
Заболяването на този етап на развитието на медицината не може да се излекува напълно. Но вече съществуват редица медикаменти, които съществено променят хода и повлияват честотата и тежестта на отделните пристъпи, както и намаляват риска от прогресия на болестта. Някои от тях са изключително скъпи, но се поемат от НЗОК и се изписват със специални протоколи на всеки 6 месеца от оторизирани комисии, които действат към университетските болници в страната, включително и в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
Пациент 09:16, 22.06.2022
Изключително неадекватен персонал без никакво чувство за отговорност. Когато допуснат грешка (и това е в 9 от 10 случая) правят всичко по силите си да изкарат пациента виновен. Каза ми се час 11:30 при което лекър ме прегледа чак в 13:30. Всеки път като се обадиш на секретарката ти се кара защо им губиш времето. Карат те да се чувстваш виновен защото не си запознат с аутистичните им процедури които се очаква да знаеш без да са ти обяснени. Никъква човечност и вместо едно извинение за цялото преживяване ми се каза ако съм искал на някоя от другите МС комисии да отида.