София. Управляващи и опозиция влязоха в спор за делата срещу България в Страсбург. Ожесточен дебат предизвика годишният доклад за изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека по дела срещу България. Докладът касае 2017 г. и е разработен от министъра на правосъдието. От него става ясно, че в края на 2017 г. общият брой на висящите дела срещу страната ни възлиза на 59 250 или с 29% по-малко в сравнение с края на 2016 г.
В рамките на дебата лидерът на БСП Корнелия Нинова попита кога премиерът ще заведе дело срещу Бойко Борисов за това, че заради него сме били осъдени в Страсбург за 55 хил. евро. „Искаме да знаем кога ще има дело Бойко Борисов срещу Бойко Борисов. Или г-н Борисов, кога ще изпълните закона и кога ще заведете дело срещу Цветан Цветанов за 6 дела, по които сме осъдени за 120 хил. евро. Интересно ще е Борисов срещу Цветанов, но в името на народа, защото така пише в закона, а не защото имаме лични отношения към тези неща“, допълни Нинова. Отговор на лидера на опозицията даде председателят на Правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов, който каза, че когато Корнелия Нинова осъди себе си за „Техноимпекс“, тогава да пита Бойко Борисов кога ще съди себе си и когато тя осъди Румен Овчаров за „Белене“ и „процедурата“, тогава да пита премиера кога ще съди Цветанов. Кирилов допълни още по адрес на БСП: „Явно от вчера сте в процес на правна ескалация на разнообразни тези“, каза той и уточни, че е редно като юрист да цитира правилно нормативния акт, на който се позовава. Лидерът на БСП Корнелия Нинова върна Данаил Кирилов в първи курс на Юридическия факултет и обеща на българите: „Неслучайно се изправям тук и поемам ангажимент пред българските граждани, че тези искове ще бъдат заведени независимо към кого са и за кой период в управлението на България се отнасят. Това е принципен въпрос“.
Депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски пък върна Корнелия Нинова в първи курс на Историческия факултет. „Не е истина, че народът не е видял, как управлявате. Вие сте наследници на БКП, исторически наследници. Българският народ е видял как управляват вашите предци“, заяви още Гърневски. Отношение към дебата взе и заместник-министърът на правосъдието Николай Проданов, който констатира и обобщи разискванията като чисто политически разговор върху документ, който има юридически характер и точно определени рамки. „Чух една програма за строителството на нещо, което бих нарекъл Съвършена България. Вън от съмнение е, ако успеем да построим съвършена България, няма да има нужда от подобни доклади“, отбеляза проф. Проданов. Той заяви, че не е могъл да разбере защо според опозицията този доклад поставя българските граждани на колене.
Деница КИТАНОВА