В свое съобщение "Булгартрансгаз" уточни, че кандидатите в третата фаза са били трима. След постигнатия положителeн резултат в икономическия тест държавната компания е взела окончателно инвестиционно решение за осъществяване на проекта за разширение на газопреносната система и ще сключи ангажиращи договори за капацитет с кандидати, подали ангажиращи оферти. Прогнозните инвестиционните разходи възлизат на 2.767 млрд. лв.
„Фокус“ припомня:Окончателното решение, че „Турски поток“ ще преминава през България беше съобщено от енергийния министър Теменужка Петкова на 20 ноември 2018 г. За реализацията на проекта трябва да бъдат изградени още 11 км. газопровод от турска страна, както и да бъде създадена газоизмервателна станция. Те ще бъдат свързани със съществуващите 151 км от тръбата, които вече се използват. Остава да бъдат построени 484 км и две компресорни станции, като финансирането ще е за сметка на "Булгартрансгаз". По първоначални анализи в проекта от българска страна ще трябва да се вложат 2.6 млрд. лв., като за период от 20 години "Булгартрансгаз" би реализирала печалба от 4.35 млрд. лв.
В първата фаза бяха предлагани договори за 15 години, но заявените количества не бяха достатъчни, заради което "Булгартрансгаз" премина към втората фаза с по-ниски транзитни такси, но за 20 години. След като и този етап се провали - заради изискване обемите да са заявени последователно през годините, се премина към третия етап. В него транзитните такси бяха вдигнати, но бе намален предлаганият капацитет и се допусна възможността да се правят за отделни години.