Изненадващото уволнение на министъра на отбраната на Обединеното кралство е централна тема на британските вестници.
***

Лондон. Тереза Мей е уволнила Гавин Уилямсън от поста министър на отбраната, след като е намерила "убедителни доказателства", че е виновен за изтичане на поверителни дискусии в рамките на кабинета, пише британският вестник The Times.
Премиерът уволни Уилямсън тази вечер, след като той не успя да отговори на въпроси относно изтичането на решение да се позволи на Huawei, китайска компания, да достави технология за 5G мрежа от следващо поколение, въпреки предупрежденията, че това може да компрометира националната сигурност.
Пени Мордънт, която е била министър на международно развитие, е назначена на мястото на Уилямсън.
Премиерът представи пред Уилямсън "достоверна версия на събитията, за да обясни това изтичане" от срещата на Съвета за национална сигурност (СНС). Той не успя да отговори на въпросите, които Мей е повдигнала, и тя го уволни, пише вестникът.
Информацията за решението на Huawei се появи в Daily Telegraph миналата сряда, като популяризираше голямо проучване, водено от сър Марк Седуил, член на кабинета. Вестникът съобщи, че различни министри са изразили опасения за сключване на договори с китайската компания.
Саджид Джавид, министърът на вътрешните работи, Джереми Хънт, външният министър, Лиъм Фокс, международният търговски секретар и Пени Мордант, заедно с Уилямсън, бяха говорили за притесненията си по време на срещата на СНС във вторник.
Съветът включва и други висши министри от кабинета и лидерите на МИ6, МИ5 и Правителствения съвет по комуникациите. Смята се, че началниците на разузнаването са разгневени, че „желязната конфиденциалност“ на седмичната среща, в която се споделя силно чувствителна информация, е нарушена.
Мистър Уилямсън категорично отрече виновността за изтичането на информация миналата седмица. В писмо, изпратено до него днес, Мей ясно посочи, че не вярва на обяснението от миналата седмица.
Тя каза: „Много е важно да имам пълно доверие в членовете на моя кабинет и в Съвета за национална сигурност. Сериозността на този въпрос и последиците за дейността на СНС и националните интереси на Обединеното кралство, гарантират сериозните стъпки, които сме предприели, и също толкова сериозен отговор. "
Тя продължи: „Ето защо с голяма тъга съм стигнала до заключението, че вече не мога да имам пълно доверие във Вас като министър на отбрана и министър в моя кабинет и ви помолих да напуснете правителството на Нейно величество”.
Един час след обявяването за уволнение Уилямсън отрече участието си в изтичането „по всякакъв начин“. Той каза, че му е била дадена възможност да подаде оставка, но той е отказал.
В писмо до премиера Мей той пише: „Съжалявам, че смятате, че последното изтичане на информация от съвета за национална сигурност са възникнали в моето министерство. Аз категорично вярвам, че случаят не е такъв. Категорично отричам, че по някакъв начин съм участвал в това изтичане и съм убеден, че задълбоченото и официално разследване би оправдало моята позиция.
„Винаги съм имал доверие на моите държавни служители, военни съветници и персонал. Вярвам на уверенията, които са ми дали. Оценявам, че ми предложихте възможността да подам оставка, но ако подам оставката си, щях да приема, че аз, моите държавни служители, моите военни съветници, носят отговорност: това не беше така.
Възстановяването на общественото доверие в СНС е амбиция, която и двамата споделяме. Имайки предвид това, аз се надявам, че решението Ви постига тази цел, вместо да се разглежда като временно разсейване, " завършва Уилямсън.
Говорител на Даунинг Стрийт каза: „Премиерът тази вечер помоли Гавин Уилямсън да напусне правителството, като загуби доверие в способността му да служи като министър на отбраната и като член на нейния кабинет.
„Решението на министър-председателя е било информирано от неговото поведение около разследване на обстоятелствата за неразрешено разкриване на информация от заседание на Съвета за национална сигурност. Министър-председателят благодари на всички членове на Съвета за национална сигурност за пълното им сътрудничество и откровеността им по време на разследването и счита, че въпросът е затворен. "
***

Лондон. Пени Мордант стана първата жена – министър на отбраната във Великобритания, след като е била предлагана за поста преди две години след уволнението на Майкъл Фалън, пише британският вестник The Guardian.
Това е пост, който изглежда по-подходящ за нея, отколкото предишната й работа като министър по международно развитие.
Мордант е резервист на Кралския флот, бивш министър за въоръжените сили и депутат от Портсмут.
Тя също така е ентусиазиран „брекзитиър“, едно от водещите лица на кампанията за напускането но и който е останал лоялен към премиера по време на срещата в Чекърс, споразумението за оттегляне и гласуването му в парламента, въпреки очевидните си резерви.
Мордант също така ентусиазирано възприе ролята на министър за жените и равенството, която тя ще запази.
В тази си роля тя е открита в закона за абортите, като принуждава министър-председателя да работи за прекратяване на забраната в Северна Ирландия и също така да се противопостави на „глобалния старт” на Доналд Тръмп, който премахва американската помощ за здравни благотворителни организации на жените, участващи в семейното планиране.
Тя е говорила за трудностите да бъде жена във въоръжените сили. В речта през 2014 г. преди речта на кралицата тя призова въоръжените сили да станат по-достъпни, като подчерта собственото си обучение.
***

Лондон. Полицията е призована да разследва Гавин Уилямсън по Закона за държавната тайна, след като Тереза Май драматично го уволни за изтичане на информация, но веднага обяви, че „въпросът е приключен“, пише британският вестник The Independent.
Опозиционни политици поискаха пълно наказателно разследване, на фона на възникнало съмнение, че министър-председателят отказва да разкрие „убедителните доказателства“, които сочат към неговата вина, или да задейства по-нататъшно разследване.
Призивите идват на фона на острите думи между Тереза Мей и Гавин Уилямсън, неин бивш доверен министър, който защитава невинността си и заявява, че е бил натопен.
Уилямсън разкри, че е отказал да подаде оставка и настоява, че „задълбоченото и официално разследване би оправдало моята позиция“.
В разговори със съюзници той отиде по-далеч, твърдейки, че уволнението му е било „политически мотивирано“, в очевидното чистка на Марк Седуил, секретаря на кабинета, който е извършил разследването за изтичане на информация.
Скандалът доведе до призиви за полицейска проверка, а заместник-председателят на лейбъристите Том Уотсън каза: „Ако става дума за изтичане от Съвета за национална сигурност, Гавин Уилямсън трябва да бъде преследван по Закона за държавната тайна. И той трябва да се откаже от министерското си обезщетение."
***

Лондон. Гавин Уилямсън каза, че е бил „прецакан” от Тереза Мей, тъй като той протестирал срещу невинността си срещу изтичането на информация за Huawei и казал, че полицейско разследване ще изчисти името му, пише британският вестник The Daily Telegraph.
Гавин Уилямсън е бил уволнен след разговор с Тереза Мей в нейния офис в Парламента, в тя който го е обвинила, че е източник на изтичането.
Тереза Мей е помолила министъра да подаде оставка, но той е отказал, като й е казал, че „няма да се оттегли за нещо, което не е направил“. По-късно той заяви, че е бил жертва на „набеждаване“
Уилямсън заяви, че е бил жертва на вендета от сър Марк Седуил, секретаря на кабинета, който е провел разследването на изтичането от заседание на Съвета за национална сигурност относно участието на китайската компания в изграждането на 5G мобилната мрежа на Великобритания.
Министър-председателят каза, че има "убедителни доказателства" срещу Уилямсън, но той се е защитил, казвайки пред изданието: "Тя хвана грешния човек."