Белград. В Белград се проведе шестта по ред Четиристранна среща на върха на премиерите на България, Гърция, Румъния – Бойко Борисов, Алексис Ципрас и Виорика Дънчила, и президента на Сърбия Александър Вучич. Четиримата лидери обсъдиха общите проекти в сферите на транспорта, инфраструктурата и енергетиката, развитието на икономическото сътрудничество, укрепването на регионалната стабилност и подкрепата за интеграцията на държавите в региона.

Работна вечеря

Българската делегация, оглавявана от министър-председателя Бойко Борисов, пристигна в сръбската столица във вечерните часове на петък и бе посрещната от вицепремиера и министър на търговията, туризма и телекомуникациите Расим Ляич. Заедно с премиера в Белград пристигна и министърът на младежта и спорта Красен Кралев, както и председателят на Българския футболен съюз Борислав Михайлов. Двамата проведоха отделна среща с колегите си от Гърция, Румъния и Сърбия, на която обсъдиха въпроса за лансирането на обща кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 г.
След пристигането си в Белград премиерът Бойко Борисов се отправи на работна вечеря с гръцкия си колега Алексис Ципрас и с държавния глава на западната ни съседка. Лидерът на кабинета в Букурещ Виорика Дънчила се присъедини към тримата лидери в сутрешните часове на съботния ден.


Четиристранната среща на високо равнище

Срещата на четиримата лидери бе насрочена за 10:00 часа местно време (11:00 часа българско време) в сградата на Президентството в Белград, но началото й бе отложено заради закъснение на гръцката делегация. След традиционната семейна снимка Вучич, Борисов, Ципрас и Дънчила се оттеглиха за разговори, които продължиха около час. След това дадоха пресконференция, на която обобщиха темите и резултатите от проведената среща.

Александър Вучич: Хората искат да знаят, че сме седнали и решаваме проблемите, които ги засягат

Първи говори домакинът на събитието – президентът на Сърбия Александър Вучич. „На първо място дискутирахме предстоящото председателство на Съвета на Европейския съюз, което ще бъде поето от Румъния. Тук искам да кажа, че съм изключително благодарен на Бойко Борисов и на българското председателство, тъй като нашият приятел Бойко Борисов, неговият екип, но и цяла България инвестираха изключително много усилия за подобряване на положението и статута на Западните Балкани и на Балканския регион“, заяви Вучич, като подчерта, че според него вниманието на ЕС към интегрирането на Сърбия и всички останали държави от Западните Балкани трябва да продължи.
Вучич обяви, че следващата среща на формата ще се проведе в Букурещ в рамките на румънското председателство на Съвета на ЕС. Той подчерта, че добрите отношения между четирите страни е предпоставка за доброто им сътрудничество.
В рамките на срещата са обсъдени също развитието на инфраструктурните проекти, в частност за завършването на различните участъци на Коридор 10 – както на изток, така и на запад. Вучич подчерта и усилията, които страните полагат не само за реконструирането, но и за модернизирането на железопътните връзки, за което вече са направени сериозни инвестиции. В тази връзка той припомни за проекта за свързване на Сърбия и Гърция по линията Солун-Скопие-Белград, като изрази увереност, че ще бъде осигурено финансиране за проекта.
Що се отнася до енергийния сектор, Вучич заяви, че за останалите три страни от формата е по-лесно осигуряването доставките на газ, отколкото за Сърбия. „Имаме някои предизвикателства, но се надяваме да постигнем диверсификация в бъдеще“.
В заключение Вучич заяви: „Това, което хората искат да знаят, е, че сме седнали и решаваме проблемите, които ги засягат“.
Сръбският президент обяви създаването на Организационен комитет за съвместната кандидатура за домакинството за Мондиал 2030 и предстоящите футболни шампионати, които предстоят.


Виорика Дънчила: Румънското председателство ще постави специален фокус върху Западните Балкани

Министър-председателят на Румъния Виорика Дънчила поясни пред лидерите от формата какви ще бъдат приоритетите на румънското председателство на Съвета на Европейския съюз. „Румъния иска да постави специален фокус на Западните Балкани“, увери Дънчила, като допълни, че през следващите шест месеца страната ще постави в дневния ред на Брюксел теми, които са в интереса и на четирите държави от формата. След България и Австрия, и Румъния обяви, че ще работи за интеграцията на страните от Западните Балкани в структурите на Общността. Дънчила потвърди и подкрепата на Букурещ специално за членството на Сърбия в ЕС и съобщи, че е отправила покана към Александър Вучич за посещение в Румъния през следващите шест месеца.
„Ние бихме желали да имаме по-добра свързаност между нашите държави“, обобщи Дънчила, коментирайки резултатите от срещата. Тя обърна внимание на двустранните проекти между Румъния и Сърбия в различни сектори.
Румънският премиер отбеляза, че лидерите на държавите от формата са обсъдили въпроси, свързани с европейската сигурност и регионалните им измерения, включително темата за миграцията и политиката на убежище.


Бойко Борисов: Ако нещо може да потопи Балканите, това е миграцията

Премиерът на България Бойко Борисов увери, че като население и като БВП четирите държави от региона не бива да бъдат подценявани и в тази връзка бе категоричен, че те имат огромен потенциал, който предстои да бъде развит – именно чрез инфраструктурните проекти.
Борисов заяви, че най-късно до година, година и половина ще бъде завършена последната отсечка от участъка до сръбската граница. Премиерът отбеляза и напредъка в развитието на железопътните връзки между двете държави. Обявени бяха намеренията и за изграждането на още мостове между България и Румъния по река Дунав, които – по думите на Борисов – само за няколко години не само възвръщат инвестициите, но и осигуряват стабилни приходи.
„Нашият потенциал не е насочен към никой друг - готови сме да приемаме в нашите инфраструктурни проекти всеки, който поиска да се присъедини… ЕС и светът имат нужда от положителни примери за мир и разбирателство и с дипломация и толерантен тон да се решават проблемите“, увери премиерът.
Що се отнася до енергетика, Борисов съобщи, че е пусната поръчка за тръбите за Балканския газов хъб. Той подчерта още, че се работи и за създаването на връзка за втечнен природен газ от Гърция, и припомни, че в Черно море продължават проучванията за добив на природен газ.
Бойко Борисов обърна внимание на въпроса за миграцията, като подчерта, че за справянето с проблема „трябва да сме много единни“.
„Ако нещо може да потопи Балканите, това е миграцията. България се справя прекрасно – колегите от Сърбия го отчитат, колегите от Румъния го отчитат. Трябва да се помага много на Гърция, а също да се държим единно и здраво заедно“.
Борисов, а по-късно и Ципрас, изрази съжаление за ограничения напредък по въпроса, постигнат в рамките на председателството на Виена на Съвета на ЕС. „За съжаление, напредъкът по време на австрийското председателство не е толкова голям, колкото ми се искаше. Надявам се през следващите шест месеца Румъния да поддържа актуална тази тема и да я приключи“, заяви Борисов.


Алексис Ципрас: Тази творческа игра, която играем, ще доведе до гол

Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас започна изявлението си с кратко резюме за срещата на Висшия съвет за сътрудничество между Гърция и Сърбия, проведена в петък.
„Срещата на върха тук, на нашия формат, показва, че Балканите са място, което може да допринася за европейския дневен ред, а не второкласен регион, на който да се гледа със съчувствие. Искаме да поставяме нашите условия и вярваме, че Балканите може да бъдат място на стабилност, което спомага за развитието не само на региона, но и отвъд него“, подчерта Ципрас.
Коментирайки проведена по-рано през деня среща между министрите на спорта и ръководителите на футболните асоциации в четирите страни, гръцкият премиер изрази увереност: „Тази творческа игра, която играем, ще доведе до гол“.
За да стане реалност това обаче, държавите от региона трябва да работят за подобряване на инфраструктурната свързаност. Не бива обаче да се забравя, че процесът минава и през разширяването на ЕС, отбеляза Ципрас.
Гръцкият премиер подчерта, че българското председателство на ЕС е дало възможност за връщане на темата за Западните Балкани в дневния ред на ЕС, поставена в Солун през 2003 г., и изрази надежда, че Румъния ще продължи да работи по нея.
Лидерът на кабинета в Атина подчерта важността от присъединяване на Сърбия към ЕС и увери Вучич в подкрепата на Гърция за членството й в ЕС. Ципрас обаче предупреди страните от региона да се съобразяват с условията и препоръките на Брюксел, за да имат възможност да станат част от Общността.


Срещата на спортните министри и президентите на футболните асоциации

В Белград се проведе и четиристранна среща на министрите на спорта и ръководителите на футболните федерации на България, Гърция, Румъния и Сърбия. Те ще обсъждат практически въпроси, свързани с лансирането на обща кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 г. - предложение, което бе представено в рамките на последната среща на формата, проведена в началото на ноември във Варна.
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев, колегите му от Сърбия и Румъния - Ваня Удовичич и Богдан Константин Матей, както и заместник-министърът на спорта на Гърция Георгос Василиадис потвърдиха категоричната готовност на четирите страни за съвместна кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 г. На свой ред представителите на футболните централи на свой ред бяха категорични, че изграждането на спортна инфраструктура е важна за всяка от страните. Очаква се още през следващата година да започнат инвестициите за подобряване на съоръженията.
Четирите страни се договориха да кандидатстват заедно за домакинство и на Европейското първенство по футбол през 2028 г., а при неуспех - през 2032 г. Решено бе да бъде създадена Комисия за подготовка на общата кандидатурата, в която ще участват по четирима души от всяка държава - по две политически лица и по двама представители на футболните съюзи.

Тереза ГЕРОВА