София. В галерия „София“ гостува изложба на Регионален исторически музей – Добрич. Това съобщиха от пресцентъра на Столична Община. На 3 април 2019 г. от 18:00 ч. в галерия „София“ на Столична библиотека ще бъде открита изложбата „С порива на птиците“ на Регионален исторически музей - Добрич.
Изложбата е посветена на 110-годишнината от рождението на Петър Славински (Петър Атанасов Чолаков) и 140-годишнината от обявяването на София за столица на България. Тя включва ценни оригинали: книги, писма и ръкописи на писателя, неговата пишеща машина, както и част от уникална колекция от накити.
Петър Славински има решаваща роля за развитието на Градската библиотека на София, за утвърждаването ѝ като най-голямата столична общодостъпна библиотека и библиотека за безплатен домашен прочит. Негова заслуга е и дейността по съставянето и поддържането на единен централен каталог на цялото градско книжно богатство. Непосредствено след Деветосептемврийския преврат през 1944 г. за кратко време Петър Славински заема поста кмет на гр. София. Входът е свободен.