Белград. Сръбският президент Александър Вучич заяви, че е изненадан от посланика на САЩ Кайл Скот, който каза, че „не само Прищина е виновна“, предава белградското радио B92.
Скот заяви, че вината за настоящите отношения между Белград и Прищина е и липсата на диалог между двете страни.
„Изненадан съм от изявлението на Скот. Дръж се, човече. Казват, че не трябва да прехвърляш вината. Кажи какво сме виновни?“, каза Вучич в предаване на Happy TV.
Сърбия, отбеляза той, не е въвела контрамерки срещу Прищина. Журналистите коментираха, че някои са помолили Вучич да запечата проходите към Косово и Метохия „херметически“.
„Сега имам въпрос за тези умници. Те знаят ли, че по този начин ще затворим хората си в Косово, ще застрашим живота и снабдяването им? Или мислят, че можем да приемем закон, който казва: „влизането е разрешено за сърби, но не за албанците“? Това е 1932 г., Хитлерова Германия и Сърбия няма да приеме такива закони“, заключи Вучич.
Вучич заяви, че бивши и настоящи високопоставени служители на Държавния департамент на САЩ, Уес Мичъл и Матю Палмър, го критикуваха на среща и заяви, че е бил „нечестен“ в контекста на диалога с Прищина, защото благодарение на ангажимента на Сърбия, редица страни са оттеглили признаването на Косово.
Вучич попита дали Съединените щати се оплакваха на Прищина, когато Мадагаскар призна Косово - както сега се оплаква, когато Мадагаскар оттегли това признание.
Президентът посочи, че Съединените щати призовават страните да не оттеглят признанието си и, че представителите на Доминиканската република и Суринам са му показали писмо с молба да не оттеглят признаването на Косово.
Вучич пита в какво Сърбия е „нечестна“ и отново посочи редица безотговорни решения, взети от Прищина, сред които „антицивилизационни мита (върху стоки от централна Сърбия), които не са уместни за 21-ви век“, както и платформа, която не е за диалог, а срещу него.
Той също така посочи, че общността на сръбските общини все още не е сформирана в Косово и, че те дори са гласували в подкрепа на създаването на така наречената косовска армия, която, както припомни президентът, е в контраст дори с „Конституцията на Косово“.
Вучич обяви също, че френският президент Еманюел Макрон ще посети Сърбия през юли и, че е получил потвърждение за точната дата.
„Макрон идва, а преди това - ако всичко е наред и аз не се оттегля или не ме убият междувременно - ще имам възможността да се срещна с президента Си Дзинпин в Китай на 25 април, което е много важна среща и вярвам, че ще се срещна и с руския лидер Владимир Путин в Китай“, каза Вучич.
Запитан дали планира да засили сътрудничеството със САЩ и може би за визита там, Вучич каза, че никога не „моли за срещи“.
„Чакам покана за Америка. Когато дойде обаждането, ще отида4, заяви Вучич.

Превод и редакция: Калоян Пенков