Варна. Филиалът на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) във Варна отбелязва Световния ден на метеорологията – 23 март. Избраната тема за 2019 г. за Световния метеорологичен ден е „Слънцето, Земята и времето“. Това каза за Радио „Фокус“ – Варна Настя Ванкова, зам.-директор на НИМХ, Филиал – Варна. Тя обясни, че слънцето е основен източник на топлина, светлина и енергия на Земята. Освен това тя добави, че взаимодействието на слънчевите лъчи със Земята определя климатичните особености на времето във всички части на планетата.
По думи на Настя Ванкова изключителното значение на слънчевата енергия за живота на хората е един от акцентите на Световния ден на метеорологията тази година. „Това как слънчевата енергия се използва за възобновяеми източници и слънчеви панели, също така как се измерва слънчевата енергия. В метеорологичните станции, които ние имаме, основно се измерват продължителност на слънчевото греене и интензивността му. Това са два важни параметъра от метео елементите, които мерим. Статистиките, които събираме като данни, и анализът, който се прави, помагат да се определят места, където да се поставят слънчеви електроцентрали“, обясни Настя Ванкова.
Тя добави, че друго основно значение на слънцето е свързано със здравето на човека, както в физическо, така и в психично отношение. „Слънцето и слънчевата светлина засягат ежедневната ни дейност и играят важна роля за човешкото здраве. Те стимулират производството на серотонин, което се отразява позитивно на нашата психика. Ограниченият престой на слънце води до дефицит на витамин D, а прекомерното излагане на слънце и въздействието на ултравиолетовите лъчи е вредно за кожата, очите и имунната система“, посочи Настя Ванкова.
Вчера НИМХ – Варна отбеляза и Световния ден на водата и в тази връзка Настя Ванкова напомни, че всеки човек има право на достъп до чиста питейна вода, независимо от своето географско положение, пол, раса и др.
Бояна АТАНАСОВА