Варна. Медицински университет – Варна организира безплатни прегледи за хора с проблеми със съня до края на март. Те се осъществяват в Университетски медико-дентален център след предварително записване по телефона. Доц. д-р Марио Милков от Факултета по дентална медицина в Медицински университет – Варна съобщи за Радио „Фокус“ – Варна, че консултациите са започнали на 5 март и по план е трябвало да приключат до Световния ден на съня – 14 март, но по инициатива на декана на Факултета по дентална медицина проф. д-р Стефан Пеев, те ще бъдат продължени до края на месец март.„Всички граждани, особено призоваваме професионалните шофьори, да се включат в тази профилактична програма, която е за безплатни прегледи със записване. След това вече пациентите, които бъдат отделени в рискова група ще им се предлага анализ, и съответно хирургично или консервативно лечение“, съобщи доц. д-р Марио Милков. Той обясни, че екипите, които преглеждат пациенти включват отоларинголози, кардиолози, дентални медици и други. „Изключително подпомогнати сме и от нашите колеги от Факултета по обществено здраве, от един от нашите зам.-ректори проф. Костадинова, която непрекъснато ни дава насоки относно мениджмънта за развитието на сънната апнея. Тя наскоро се върна от Берлин. Последния наш форум, който направихме съвместно с Националната СПА организация, отново е свързано с профилактиката т.е. - преди да започнат тежките усложнения по време на сън, ние да насочваме нашите потенциални пациенти за редукция на теглото, за нормално дишане. Това става в нашите прекрасни хотели и курорти, където има силно развити СПА центрове“, каза още доц. д-р Марио Милков. Той посочи, че при нарушения на съня е изключително важно да се вземат мерки още в самото начало на проблемите, за да се предотвратят по-тежки усложнения.
Доц. д-р Милков съобщи също, че в ДГ „Д-р Петър Берон“ във Варна Световният ден на съня е отбелязан с викторина и театрални сценки. Инициативата е организирана съвместно с Медицински университет – Варна. Световния ден на съня се отбелязва на 14-ти март по инициатива на Световната здравна организация, Световния фонд за психично здраве и Световната асоциация за профилактика на съня. Той разказа, че деца от подготвителните групи са показали блестящи познания и отговори на въпроси, задавани от техните преподаватели. „Беше направена викторина в градината, освен викторина имаше и представления. Децата сами ни запознаха кои са правилата и хигиената на съня, колко часа трябва да се спи в различните възрасти, кои животни спят през зимата, как спят рибите, какво не трябва човек да употребява преди сън и какъв режим трябва да спазва преди да си легне. Беше изключително интересно и невероятно представление, и поздравления за целия екип“, каза доц. д-р Марио Милков. Той отбеляза, че подобно събитие се организира за пръв път, както в България, така и в световен мащаб. По думите му, Световната здравна организация желае информацията за тази инициатива да бъде изпратена от Медицински университет – Варна, в техните офиси в Съединените американски щати, за да може да бъде популяризирана тази дейност по цял свят. Доц. Милков, разказа, че децата са изненадали и самия него със знания за съня, които той също е забравил през годините.
„Децата бяха изключително внимателни и представиха много добър театър в началото . След това имаше интерактивна викторина и с помощта на компютър те поставяха верните отговори. Преди това, като подготовка за тази викторина, техни преподаватели им задаваха въпроси, примерно как спят рибите, за това че делфинът спи с едно отворено око, кои животни спят през зимата, какво трябва да направят децата преди да си легнат освен да си измият зъбите, колко часа трябва да спят. Самия аз бях забравил, че не трябва да се яде шоколад преди лягане“, посочи доц. д-р Марио Милков. Той съобщи, че в края на събитието децата са получили награди за усилията си в запомнянето на полезните знания. Според него се е получил празник, който ще остави един хубав спомен и ще заостри вниманието към проблемите на съня още в ранна възраст, за да се избегнат сериозни усложнения за човешкото здраве.
Бояна АТАНАСОВА