Варна. Полицаи от служба „Контрол на общоопасните средства“ към ОДМВР - Варна и инспектори от Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН) ще следят за недопускането на незаконна продажба на пиротехнически средства. Това коментира в интервю за Радио „Фокус“ – Варна Мирослав Йотов, директор на Дирекция „Надзор на пазара“ към ДАМТН. По думите му в последните години подобни случаи в морския град, а и в страната, не е имало. Все по-редки стават и инцидентите с малки деца вследствие на употребата на бомбички, пиратки и фойерверки по време на коледните и новогодишните празници. Йотов каза още, че е забранено използването на пиротехнически изделия от деца на възраст под 12 години. Той апелира родителите да бъдат бдителни преди празниците, защото децата понякога се снабдяват по нелегален начин с такива продукти, а те могат са доста опасни в техните ръце.
По повод провеждащите се проверки на пазара, в рамките на кампанията „Коледата безопасна“ експертът коментира, че купувайки светлинни гирлянди, потребителите трябва да бъдат внимателни за продукти, на чиито опаковки не е отбелязано дали са за външна или за вътрешна употреба. На етикетите трябва да има задължителната СЕ маркировка (посочва, че съответният продукт отговаря на европейските изисквания за безопасност, опазване на здравето и на околната среда), както и информация за проследимост на производителя. „Важно е хората да знаят за светлинните гирлянди, че ако ще се използват за работа на открито, то те задължително трябва да имат IP защита (обозначаваща степента на защита на даден уред от въздействието на околната среда и защитата от проникване на твърди частици или флуиди в корпуса му). Когато се подменят изгорели лампички, те трябва да са от същия тип със старите. В противен случай може да се предизвика токов удар“, каза още експертът. Той припомни, че дължината на кабела на коледните светлинки – от щепсела до трансформатора, трябва да е поне 1.5 метра, тъй като много често тези украси се увиват около елхите, а деца и домашни любимци могат да ги скъсат и да пострадат.
„Светлинните гирлянди са едни от най-често предлаганите стоки преди коледните и новогодишни празници по магазини и базари във Варна, неотговарящи на изискванията за безопасност. Макар и не винаги, обикновено най-рискови са стоките, внесени от Китай. Това показва практиката от миналогодишните проверки на ДАМТН в търговската мрежа", каза още той. По думите му през 2017 година инспектори от ДАМТН са извършили общо 904 проверки в цялата страна, като от тях във Варна са реализирани 153. Откритите несъответстващи артикули са били около 23%. Те са включвали светлинни гирлянди, пиротехнически изделия и играчки. Най-много – 34% са били несъответстващите продукти при гирляндите. Мирослав Йотов допълни, че проверките ще продължат до празниците. Гражданите могат да подават сигнали за нередности както на телефоните и на сайта на Агенцията, така и до Комисията за защита на потребителите или в съответната община.
Диана СТОЕВА