Варна. Църквата „Св. Атанасий“ във Варна отбелязва храмовия си празник, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Варна. Празникът започна с вечерня с петохлебие, която бе отслужена снощи. Тази сутрин Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи празнична архиерейска света литургия. По установена вече традиция след службата, ще бъде отслужен водосвет и ще се освети риба, която ще се раздава на всички присъстващи. Църковното настоятелство е приготвило 400 порции за участващите в светата литургия миряни.
Храм „Свети Атанасий“ е старата митрополитска църква във Варна. В този си вид е построен през 1838 година на мястото на изгорелия две години по-рано древен храм. Това се разбира и от мраморната плоча, поставена над входната храмова врата със следния надпис на гръцки: „Старият храм на св. Атанас, който не са го по-напред съборили Марсовите бомби, опожарен на 1836 год. 15 февруари, се е възобновил на 1838 год. 29 август”.
По устни сведения на проф. Александър Кузев на мястото на сегашния храм „Свети Атанасий” е имало две средновековни църкви. Първата не се знае от кое време е, а втората се предполага, че е от средата на XIII век, но по вероятно- от XIV в. Втората църква е имала украса като несебърските. При разкопки наблизо са намерени керамични „панички” и „четирилистници” от декорацията на фасадите. Някои са глеч, а други-без. По някои има следи от хоросан. От северната страна на църквата, при разкопките на Римските терми, е открита пещ за керамични „панички” и „четирилистници”, включително и известно количество бракувана продукция. Пещта не е запазена. При изследване на съвременното предверие на храма са открити четири зидани гробници. Според проф. Кузев тази църква е била седалище на митрополитите и през средновековието. Изглежда средновековният храм е пострадал по време на турското робство. През 16-17 век е изградена нова църква, която изгаря в 1836 година.
Диана СТОЕВА