Каракас. Във Венецуела бе направен опит за държавен преврат. Рано сутринта на 30 април опозиционният лидер Хуан Гуайдо заедно с група военни, които са преминали на негова страна на чело с началника на Боливарската национална разузнавателна служба (SEBIN) Мануел Фигера. той публикува видео съобщение в социалната мрежа „Туитър“, призовавайки военните да излязат на улицата, за да "сложат край на узурпацията" на властта в страната. Според Гуайдо видеото е заснето на територията на авиобазата на Франсиско де Миранда в Каракас, известна още като „Ла Карлота“, която е всъщност воеенна структура на гражданското летище в Каракас.
Военните разполагали с около 70 души, завзели са някакъв арсенал от оръжия и след това се опитали да стигнат до президентския дворец „Мирафлорес“, но са били блокирани при кръстовището „Алтамира“. В същото време те са успели да освободят Леополдо Лопес, главният опозиционен лидер от домашния арест, многократно по-популярен в местните либерални кръгове, отколкото Хуан Гуайдо.
След няколко часа блокиране на кръстовището, военните са били обстреляни с гранати със сълзотворен газ и евентуално обезоръжени. На този етап Хуан Гуайдо успява да заяви, че „армията прави правилния избор“, т.е. твърди се, че са преминали на негова страна, и призова жителите на Каракас да дойдат в авиобазата „Ла Карлота“ чрез социалните мрежи. Гуайдо призова всички военни от страната да излязат на улиците и да свалят президента Мадуро, което може да се тълкува като пряк призив за военен преврат. Някои венецуелски чиновници директно обвиниха съседна Колумбия за провокиране на военен бунт.
Министърът на информацията на Венецуела Родригес заяви, че е в ход операция за прочистване на "група военни". Министърът на отбраната, генерал Владимир Падрино Лопес, потвърди, че като цяло ситуацията в казармите е спокойна и той нарече военните, които са преминали на страната на Гуайдо "предатели" и "страхливци". Гуайдо след няколко часа в интервю за американските медии заяви, че "мнозинството от военните" са взели неговата страна, но реалността не потвърждава това.
В средата на деня бунтът беше потушен, само малки групи младежи с бели шалове се опитаха да разбият оградата на летището. Малко по-късно броят на протестиращите нараства, но самият преврат приключи.
„Ла Карлота“ е част от международното летище Каракас, наречено на името на генералисимус Франсиско де Миранда. Има въздушно-медицинска единица, а основната площ се използва повече като концертна зала. Има дълъг списък от местни и световни рок звезди, които са пели в Ла Карлота (от Шакира и Лейди Гага до UB40), но там няма бойни единици. Косвенно, това потвърждава ранното предположение, че за половин година Гуайдо и американците успяват да привлекат на своя страна предимно тилови части и офицери без перспектива за кариера, а не истински бойни единици.
Според агенция ЕFE най-малко 69 души са ранени във вторник в сблъсъци със сили за сигурност по време на протести в Каракас, като само един от тях е получил огнестрелно нараняване, а поне пет венецуелски войници са били тежко ранени в сблъсъци с протестиращите във вторник, като двама са в критично състояние, както стана ясно от по-късно изявление на Николас Мадуро.
Самият Мадуро според американският държавен секретар Майкъл Помпео Президентът на Венецуела Николас Мадуро е бил готов във вторник да излети за Куба, докато не е бил разубеден от Русия. По-късно венецуелското Министерство на външните работи отхвърли тази информация , както и самият Мадуро в изявление по държавната телевизия.
Президентът Доналд Тръмп заяви във вторник, че САЩ подкрепят "свободата" на венецуелския народ.
"Съединените щати стоят с народа на Венецуела и неговата свобода!" - написа в социалната мрежа „Туитър“ президентът на САЩ, който каза, че следи ситуацията "много внимателно".
Изявлението на Тръмп за подкрепа дойде, след като неговата администрация хвърли цялата си тежест зад самопровъзгласилия се президент Гуайдо
Европейският съюз призова за "максимална сдържаност" във венецуелската криза, след като правителството обеща да сложи край на опита за преврат от подкрепяния от САЩ опозиционен лидер Хуан Гуайдо, предава AFP.
"ЕС следи отблизо последните събития във Венецуела. Повтаряме, че може да има само политически, мирен и демократичен изход за сложната криза, пред която е изправена страната," заяви в изявление специалният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини.
"Европейският съюз отхвърля всяка форма на насилие и призовава за максимална сдържаност, за да се избегнат загуба на живот и ескалация на напрежението."
Намесата на Вашингтон в суверенните дела на Венецуела може да доведе до колапс на ситуацията, съобщи във вторник официалният представител на министерство на външните работи на Русия Мария Захарова.
"Във Вашингтон редица политици не виждат разрушителността на този път, по който самите те направляват цялата история. Това е странно, защото всички вече виждат това", каза тя. "Ако Вашингтон продължи да се опитва да се намесва във вътрешните работи на Венецуела (...) това може да доведе до колапс на ситуацията."
В края на деня президентът Николас Мадуро, който запази мълчание през целия ден се обърна към народа по държавната телевизия, като заяви, че "венецуелският народ не иска революционни катаклизми и иска да живее в мир".
"Целта на опозицията беше да направят шоу. Но те се провалиха, защото хората искаха мир", каза Мадуро.
Ръководителят на Боливарската република също добави, че страната му никога няма да се превърне в "колония на Гринго (американците-бел.ред.)".
За 1 май са насрочени големи митинги, както на опозицията, така и на привържениците на Николас Мадуро, но поне засега изглежда опитът за преврат е неуспешен, а военните и полицията като цяло са на страната на чависткото правителство.

Редакция: Юлиян Марков