София. Възможността за разследвания срещу „тримата големи“ в съдебната система беше обсъдена на Междуведомствена работна група. Промените са свързани с изпълнение на препоръките за механизма и сътрудничество и проверка на ЕК и са заложени в готвени промени в Закона за съдебната власт и НПК. Промените бяха представени от министъра на правосъдието Данаил Кирилов, който председателстваше заседанието на Междуведомствената работна група. На първото заседание освен министърът на правосъдието присъстваха и зам.-министър Евгени Стоянов и зам.-министър Десислава Ахладова, които председателстват двете работни групи по промените в Закона за съдебната власт и НПК. В заседанието имаше представители на ВСС, ВКП и други.
Министър Данаил Кирилов обясни, че с предлагания проект на закон за НПК се цели повишаване на общественото доверие в съдебната власт и изпълнение на препоръките за механизма и сътрудничество и проверка на ЕС посредством въвеждането на ефективен и съобразен с действащата конституционна уредба модел, гарантиращ разследванията срещу председателя на ВКС, ВАС и главния прокурор. Той уточни, че със законопроекта ще се постигне баланс между обществения интерес от това служебното положение на „тримата големи“ да не възпрепятства разследването срещу тях и от друга страна необходимостта правата на заинтересуваните лица да бъдат защитени. Министър Кирилов предложи да отпадне временното отстраняване на магистрати и хипотезата да важи само за „тримата големи“. „Знам, че общата работна група по Закона за съдебната власт много задълбочено обсъжда въпроса за измененията в чл. 230 от Закона за съдебната власт за временното отстраняване на магистрати. Моето предложение е за пълно отпадане на сегашния респективно на предходния текст на чл. 230“, каза Кирилов. „Аз смятам и аргументирам пред вас, че и в сегашния си вид дори само с конституционна уредба би могло да се прилага временно отстраняване на магистрати на база на конституционния текст, вместо да се приеме един чисто нов текст на чл. 230 а, който да бъде само за специфичната хипотеза временно отстраняване на председател на ВКС, председател на ВАС и главен прокурор“, посочи Кирилов. Министърът предложи по отношение статута на магистратите да отпадне обстоятелството за деклариране членство в съсловни организации.
Позиция по законодателната инициатива изрази заместник-главният прокурор към Върховната касационна прокуратура Мария Шишкова. Според нея законодателните промени за тримата най-висши магистрати също отговарят на изискванията и зададените препоръки на ЕК. Според нея в законопроекта не се променят основните принципи на наказателния процес и законните поводи за започване и провеждане на наказателно производство срещу тримата големи. „Нормата, която е предвидена в новата глава 29, обхваща и дава достатъчна яснота по въпроса, че всъщност тези особени правила не биха изместили компетентността нито на прокурор, нито на всички останали органи, които по закон разполагат с правомощия да проверяват достоверността на сигналите“, каза Шишкова. Тя отчете, че независимият орган, който трябва да се произнесе, трябва да е равно отдалечен от тримата най-висши магистрати в държавата.
Становище изразиха и от съдийската колегия на ВСС в лицето на Атанаска Дишева. Според нея е логично да се уреди въпросът за обжалваемостта на акта на Пленума на ВСС за досъдебното производство срещу „тримата големи. Тя уточни, че започването на досъдебно производство срещу тримата големи е обусловено от решение на Пленума на ВСС предварително.
В крайна сметка участниците в Междуведомствената работна група решиха да се съберат отново на 24 юни от 14.00 ч.
Деница КИТАНОВА