Според официалната статистика, Гърция е една от страните, с които Скопие има най-голям търговски обмен в продължение на години, заедно с Германия, Великобритания и Сърбия. Според политическите анализатори, след подписването на Преспанския договор и подобряването на политическите отношения, тази тенденция отново ще тръгне по възходяща линия през следващия период.
С общ обем на търговията от 58,2 млн. евро, Гърция през януари тази година зае трето място в списъка на най-големите търговски партньори на страната. Износът за Гърция през януари тази година възлиза на 11,2 млн. евро, а вносът на около 47 млн. Евро, което означава, че Македония е на минус в търговията с южната си съседка.
Данните от Икономическата камара на Македония показват, че през последните години Гърция непрекъснато оглавява списъка на външнотърговските партньори на страната и по-конкретно през 2018 г. тя е на второ място с общ обмен, възлизащ на 992 млн. долара, което е увеличение с около 20% в сравнение с 2017 година.
Голям брой гръцки компании са видели потенциала и условията за инвестиции в тази държава още преди много години, което прави Гърция втория най-голям инвеститор в нея. Компаниите с гръцки капитал успешно работят в страната в много различни сектори като банковото дело, енергетиката, хранителната и текстилната промишленост, строителството и търговията на дребно, като наемат десетки хиляди работници.Разбира се, след подписването на Преспанския договор започна да нараства интересът на гръцките бизнесмени, които искат да инвестират в Македония, и се създават възможности за засилване на сътрудничеството в областта на иновациите, новите технологии ..., казват Икономическата камара на Македония.
Според македонския бизнес, разрешаването на спора за името създава реални възможности и условия за по-нататъшно оживяване на бизнес отношенията, които са били възпрепятствани. Проблемите може да не бъдат решени веднага, но ще се създаде среда, подходяща и за двете страни. Насърчаването на икономическото сътрудничество между Атина и Скопие е от особено значение за развитието на по-широкия регион на Югоизточна Европа, на който те принадлежат. В тази посока първото нещо, което трябва да се направи, е да се подобри правната рамка, т.е. да се сключат споразумения за избягване на двойното данъчно облагане и за защита на инвестициите, както и за взаимно търговско и митническо сътрудничество.
Както се посочва в споразумението от Преспа, очакванията са, че със създаването на съвместна министерска комисия ще се работи за подобряване на търговията между двете страни в ключовите сектори, както и за увеличаване на потока на стоки и хора. Според бизнес общността е необходимо да се модернизират граничните пунктове и да се разшири капацитетът им за избягване на ситуации, които са възниквали в миналото, когато поради протести и стачки размяната е била прекъсвана и са създадени допълнителни разходи за фирмите.
Превод и редакция: Иван Христов