Скопие. В Министерството на правосъдието се провежда първата среща, на която властта и опозицията съгласуват позициите около законопроекта за Прокуратурата. С него се решава и проблема със статута на Специализираната прокуратура. Той е едно от условията да се започнат преговори за присъединяването на страната в Европейския съюз, информира скопското издание „Вечер“.
Преди срещата правосъдният министър Рената Тренески-Дескоска заяви пред медиите, че очаква всички участници да допринесат за създаването на качествен закон, който ще е съобразен с международните стандарти, че няма да правят опити да се позволи на бивши или бъдещи извършители на престъпления да избегнат своята отговорност. Що се отнася до искането на ВМРО-ДПМНЕ Катица Янева да не е специализиран прокурор Дескоска отговори, че това е от компетенциите на Съвета на прокурорите.

„Според действащото законодателство мандатът на специализирания прокурор изтича тази година. Като се има пред вид, че нито Мицковски, нито Зоран Заев, нито Министерството на правосъдието избира главен прокурор, отговор на този въпрос трябва да даде именно този Съвет. Затова не трябва да говорим за хора, а за създаване на система, основана на принципи, която и утре да е гарант за справедливо изпълнение на процедурите от страна на Специализираната прокуратура“, е заявила македонската правосъдна министърка.
Иван Менкиноски, представител на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, заяви, че Специализираната прокуратура е само част от целия процес и неговата партия ще представи совите конструктивни забележки: „Обявихме, че много ратифицирани международни актове не се прилагат на практика. Аз обаче се надявам, че ще намерим общ език“.
Артан Груби от Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) заяви, че партията му подкрепя решението да се изясни статута на Специализираната прокуратура в рамките на Общата прокуратура и се надява да убеди и колегите си от опозицията също да се присъединят към постигането на окончателен консенсус
По-рано в понеделник премиерът Зоран Заев заяви, че на тези срещи няма да се говори за отделни личности, че нито той, нито Мицкоски не са хората, които трябва да решават кой да ръководи тази институция. Той предупреди, че ако опозицията не гласува новия закон, който според македонското законодателство трябва да се пиреме с две трети мнозинство, тогава Специализираната прокуратура ще продължи да функционира според сега действащата правна норма. “ Трябва да има сериозна система на държавното обвинение. Имаме прекрасен закон благодарение на помощта на международната общност, на експертите, на Венецианската комисия. Дължни сме да си понесем отговорността като участници в живота на обществото. Убеден съм, че тоав не са преговори, а разговори в работни групи между две политически партии, които искат да се гарантира функционираща съдебна система”, е казал в понеделник Заев.
Тези срещи се очаква да продължат и в следващите дни. В края на март проектът за този закон трябва да влезе в Парламента. Тогава започва кампанията за президентските избори.

Превод и редакция: Ивелина Ватова