Тази година е истински хит за Нова година да бъдеш на площада в Тиват и да се поздравиш с песните на сръбската поп звезда Желко Йоксимович. От туристическа агенция "Савана" казват, че през последните няколко години много често се пътува в съседство, където някоя музикална звезда пее на открито. „Вечер“ пише, че опитът от последните години от страна на няколко туристически агенции показва, че македонските граждани пакетират куфарите си за далечните дестинации през януари, за да бъдат намерени на морския бряг на Бали, Тайланд... за което са готови да похарчат повече от 2000 евро на човек.
Нова година в далечните Малдиви и Бахами струва от 2000 до 4000 евро на човек, главно поради скъпите самолетни билети, които са най-високи за този период на годината.
Съобщава се, че все пак в списъка тази година са открити традиционни градове и места от региона като Солун, Атина, Пелопонес, Белград, Нови Сад и салашите във Войводина, Златибор като зимна идилия, Будва, Дубровник, София, Банско, Букурещ или Будапеща. В по-скъпите предложения интересът е по-голям за Милано, Рим, Истанбул, но също и Анталия и Алания, след това Париж, Барселона, Дубай, Краков и Прага, Братислава, Лондон, Амстердам, Истанбул, Москва, Кот д'Азур, Малта, предава Радио „Фокус“ в рубриката „Балкански туристически часовник“.
Вестникът съобщава, че се свързал с няколко туристически агенции, откъдето е информиран, че цените за по-близките големи балкански градове са от 100 до 300 евро. По-ниски са, защото обикновено се пътува с автобус, а за по-далечни дестинации в Европа се използват самолетни пътувания, така че цената е по-висока и достига около 500 евро на човек. Някои от тези договорености включват посрещане на Нова година и галавечерята, а където се заплаща, струва допълнително от 30 до 50 евро. Туристическите служители казват, че най-често гражданите са разделени в избора – те или искат да намерят да им излезе евтино, или се интересуват от по-скъпи и луксозни пътувания. Винаги интересна за средното поколение е офертата за Дубай, където посрещането на Нова година ще струва от 900 до 1500 евро в зависимост от категорията за настаняване. Новогодишна почивка в Тайланд от 11 дни и 9 нощувки македонските агенции предлагат на цена от 1000 евро. Коледа в Израел за 7 нощувки със самолет промоционално струва 999 евро. Тези, които искат и в зимни условия да се наслаждават на сините води на Адриатическо море, се подготвят да заминат за Будва, Тиват или Дубровник. В тези крайбрежни градове има и парти на известни музикални звезди. В някои от офертите за Будва има възможност за посещение и на Острожкия манастир.
Съобщава се, че голяма част от македонците ще отпразнуват Нова година в балканските СПА и ски курорти като Копаоник, Върнячка баня и Сокобаня, както и Банско, Боровец и Сандански. Тези цени варират от 150 до 250 евро на човек. Пет дни в Рим или Париж струват около 380 евро, а в Милано, Прага, Братислава, Виена е малко по-евтино и излиза 280 евро. Новогодишното пътуване за Верона и Венеция се предлага на цена 185 евро. „Пътническата застраховка е задължителна, но туристите трябва да имат предвид, че по време на резервацията е необходим и бакшишът за местния водач и шофьор в размер на 20 евро на човек“, напомнят туристическите служители и добавят, че при пътуване трябва пътниците да се информират дали транзитът на самолета до града е платен или трябва да си го организират сами.
В списъка на туристическите агенции бяха намерени македонските хотелски резервации в Охрид, Струга, Пелистер, Попова Шапка, Берово и Маврово. Тези, които предпочитат да бъдат в собствената си страна, в зависимост от това дали се интересуват от две или три нощувки, но и за услуга с по-ниска или по-висока категория, на човек трябва да заделят от 100 до 400 евро. За любителите на виното тази година има интересни оферти от няколко винарни, за които има солиден интерес. Според медията, ако македонците не отидат на едно от тези пътувания и си останат у дома, все пак ще трябва да се подготвят за Нова година, а за това ще им трябват поне 5000 до 7000 денара.
При липсата на официална статистика "Вечер" анализира, че ако официално в страната има близо 500 хиляди домакинства и ако всеки от тях похарчи около 100 евро за храна, напитки и подаръци за семейството, тогава става дума за цифра от 50 милиона, която може да бъде дори по-висока. Тази сума се увеличава, ако се пътува в чужбина или се забавляват в кафене, ресторант или дискотека, а за менюто са платили 1000 или 6000 денара.