Скопие. На заседание на съвместната македонско-българска експертна комисия, което се проведе в Скопие, бяха приети препоръките към двете правителства, за периода на древността за учебниците за началния курс в образователните системи на двете страни, пише изданието „Вечер“.
Както информира председателят на комисията Драги Георгиев, двете страни са се информирали взаимно за забележките, които имат за този период от историята. Той заяви, че те ще бъдат предоставени на правителствата на двете държави, които трябва да продължат да действат в съответствие с процедурите,
Бяха разгледани учебниците, които се отнасят до средновековния период, както и забележките, които преди бяха обменени от експерти от двете страни, и бяха отбелязани местата, около които могат да се правят препоръки.
„Изводът беше, че през следващите два месеца ще бъде обменен първия проект за средновековния период и се надяваме, че на следващото заседание през септември ще можем да приемем препоръките за Средновековието“, заяви Георгиев.
За праистория, античност и средновековие между двете страни няма големи различия. За древността българската страна има забележка, например, за това, че в македонските учебници е записано, че Апостол Павел е сформирал македонска църква. Македонските забележки са, че като български земи са посочени и македонските, които са извън българската средновековна държава.
Членовете на комисията обсъдиха съвместното възпоменание на Гоце Делчев. Представителите на двете страни оцениха разговорите, като изтощителни, но конструктивни. За определени въпроси експертите са постигнали съгласие от отношение на личността и работата на Гоце Делчев, но има и разминавания.



Превод и редакция: Светлин Божков