„Ще напомня, че комисар Йоханес хан, когато бе открита главата през юни м.г., посочи, че по време на преговорите Съюзът ще определи как да приложи съществуващата рамка за въвеждането на еврото в случая с Черна гора. Също така, след присъединяването си към ЕС Черна гора ще може да продължи да използва еврото, при условие че не застрашава икономическата стабилност и конкурентоспособността. Затова тази позиция е предизвикателство за Съюза, но също така е важно и за нас, и за тях, че еврото остава законното платежно средство в Черна гора“ - каза Килибарда.
Миналия юни Черна гора откри преговорна глава 17 относно паричния и икономическия съюз. Първото задължение бе да се приведе в съответствие с достиженията на правото на ЕС, за да се гарантира независимостта на Централната банка. Освен това е необходимо да се приемат конституционни промени и да се създаде функционираща пазарна икономика.
„Също така Черна гора е съгласна с решението на ЕС за приемането на рамката за приемане на еврото“, каза Калибарда.
Тя добави, че независимо от малкото време от откриването на главата, Черна гора вече е предприела първоначални стъпки за изпълнение на задълженията си, а Планът за действие за хармонизиране с достиженията на правото на ЕС в областта на паричната и икономическата политика е бил приет, т.е. капиталови операции с чужди държави и решение за условия за отпускане на кредити на банки в случай на необходимост от ликвидност. Законът за доброволните пенсионни фондове също беше изменен.
„През следващия период ще приемем законодателство за застраховане, защита на депозитите, програми за икономическа реформа. Трябва да работим за укрепване на публичните финанси и управлението на дълга. Бих казала, че това не е пречка, а предизвикателство, как да се запази еврото, да се прилагат статистически стандарти, да се осигури икономическа стабилност, устойчиви публични финанси и конкурентоспособна икономика“ - заключи Милица Килибарда.
Превод и редакция: Иван Христов