Белград. Новият доклад на Европейската комисия за Сърбия потвърждава лицемерието на Брюксел. Напредъкът е обвързан със споразумението с Косово, което Прищина саботира, пише електронното издание на белградския ежедневник „Вечерне новости“ в статия, представена без редакторска намеса.
Без да е извършила нещо нередно, Сърбия може да бъде спряна по европейския си път заради това, че Прищина упорито блокира диалога с Белград.
Този парадокс е практически резултат от новия доклад на Европейската комисия за напредъка на Сърбия, публикуван в сряда, в който нормализирането на отношенията, т.е. спешното постигане на правно обвързващо споразумение с косовските албанци, е посочено като ключ към вратата на членството на Сърбия в ЕС. А такова изобщо не се вижда на хоризонта, защото този процес е блокиран от месеци поради постоянните едностранни ходове и провокации на Прищина.
Според мнозина, в тазгодишния доклад се забелязва по-остър тон в много други области, от правосъдието до свободата на изразяване и това има за цел да принуди Белград да изпълнява желанията на косовските албанци. Няма никакви признаци, че тази абсурдна ситуация, в която Белград е заложник на политиката на Прищина, скоро ще бъде променена.
Президентът на временните институции на провинцията Хашим Тачи повтори в четвъртък, че таксите няма да бъдат оттеглени, което е предпоставка за връщане на масата за преговори. Той направи още една крачка напред и заби още един гвоздей в ковчега на диалога, като заяви, че няма да позволи създаването на Общността на сръбските общини. Министър-председателят на временните институции Рамуш Харадинай също остава под старото условие - тарифите за сръбските стоки остават, докато Сърбия не признае Косово.
Политическият анализатор Драгомир Анджелкович казва за "Новости", че ЕС действа като НАТО през 1999 г. по отношение на Сърбия, с цел страната да признае Косово:
„Белград не иска да направи това и това е причината да се намира под различни видове натиск, от възпрепятстване на интеграцията до обвинения в липса на демокрация. Ако по някакъв случай изпълним всичко, което Прищина и нейните наставници искат, те веднага биха ни обявили за най-демократичната страна в Европа. Става дума за мръсни игри, част от които е опит да се принуди Сърбия да се дистанцира от Русия, защото ако се отдалечим от Москва, няма да имаме подкрепата им за отбраната на Косово. Целта е да се завърши процесът на окупация и отнемане на Косово от Сърбия и в тази функция е и последният доклад на ЕК“.
Сузана Грубешич, генерален секретар на Европейското движение в Сърбия, ни казва, че е очевидно, че няма да има напредък в интеграцията без да се реши въпросът с Косово и Метохия:
„Дори да изпълним всички условия на ЕС и напреднем във всички области, но косовският въпрос остане нерешен, Сърбия не би могла да продължи по пътя на евроинтеграцията. Дори и да сме шампиони във върховенството на закона и да сме изпълнили всичко останало, ако косовският въпрос не е решен, не можем да продължим по-нататък“.
Вчера ръководителят на делегацията на ЕС в Белград Сам Фабриси предаде годишния доклад на ЕК за Сърбия на председателя на парламента Мая Гойкович. Гойкович отбеляза, че в доклада има много политически оценки, споменава се „Съюзът за Сърбия“, който не е парламентарна партия.

Превод и редакция: Иван Христов