Белград. Срещата на върха в Париж, на която на една маса трябва да се окажат делегациите на Белград и Прищина, за да се опитат да отключат диалога помежду си, най-вероятно ще бъде отменена. До планираната среща оставата само десет дни, а лидерите на косовските албанци не споменават нищо за отмяна на вносните мита върху сръбските стоки, което е условие за продължаване на преговорите, пише белградският ежедневник „Вечерне новости“.
„Мисля, че албанците не са готови да говорят за нещо важно и че по своеобразен начин искат да изпратят послание към германците и французите, че европейците не са тези, които трябва да решат косовския проблем. Сърбия иска конструктивно решение, но не иска да влиза в преговори, в които трябва предварително да каже, че ще подпише независимост и че за таксите не може да се говори. Това са неща, които показват, че Прищина иска да бъде напълно управлявана от Съединените щати и никой друг, което не е реалистично. Германците и французите са разбрали посланието добре и мисля, че решението им е, че срещата няма да се проведе“, каза Вучич пред „ТВ Пинк“.
Френският президент Емануел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел изразиха ентусиазъм преди срещата на върха в Берлин на 29 април, демонстрирайки готовност да „разгледат всички възможности“, но тази среща не даде резултати, поради което е малко вероятно да позволи повторение на фиаското.
Независимо от това, което ще се случи на Парижката среща на върха, френският президент Макрон ще пристигне в Белград в средата на юли и, както каза Вучич, „ще го посрещнем както трябва“.
И премиерът Ана Брнабич, която приключи двудневното си посещение в Париж в четвъртък, заяви, че представители на Белград и Прищина вероятно няма да бъдат във френската столица и че е разочарована,както и че не знае каква е алтернативата на диалога.
„Пропусната е огромна възможност и губим време, защото някои са напълно неразумни. Всички правят паралели с Преспанския договор между Северна Македония и Гърция, но за компромис трябват две страни. Надявам се, че някой ще успее да разговаря с Прищина за това, което е важно за бъдещето.
Помолена да коментира дали позицията на САЩ би могла да бъде твърда, когато става въпрос за Сърбия, в смисъл дали Вашингтон се обявява само за някои малки корекции, а не за истинско разграничение, Бърнабич отговори:
„Защо позицията на САЩ да бъде трудна, когато става въпрос за нас? Нека първо стигнем до диалога между Белград и Прищина. Първо скочи и после кажи хоп. Трябва да се постигне компромис“.
Белград се ангажира с диалог с Прищина с посредничеството на ЕС за постигане на взаимно приемливо решение и по този начин ще осигури стабилност в региона, каза президентът Вучич в четвъртък на заместник-говорителя на депутатската група на ХДС / ХСС в Бундестага Флориан Хан. По този повод Вучич отново подчерта, че за да преодолее застоя в диалога, Прищина трябва да премахне данъците върху продуктите от централна Сърбия.
Хан каза, че Германия иска да подкрепи процеса на решаване на косовския въпрос и високо оценява начина, по който Сърбия рационално и конструктивно подхожда към проблема.
Косовският премиер Рамуш Харадинай каза в четвъртък, че има възможност срещата на върха в Париж да се отложи.
"Ако подготовката върви добре, тя със сигурност ще се осъществи, но ако подготовката не приключи, може тя да бъде откложена", каза Харадинай на пресконференция.
В коментар за пристигането на нови посланици на Русия и САЩ в Сърбия – Александър Боцан-Харченко и Антъни Годфри, Вучич посочи, че те са експерти и тяхното пристигане е доказателство, че това е важна държава. Той добави, че „номер две“ в посолството на САЩ е позната личност от периода от 2001 година, за който се твърди, че е свързан с различни неща.
„В известен смисъл те са специалисти. Харченко е бил част от една тройка, която се опитала да направи нещо пред Марти Ахтисаари в Косово и Метохия, човек на който се довериха Владимир Путин и тяхното външно министерство“, каза той.

Превод и редакция: Иван Христов