„Милошевич не остави бреме на своя народ, но те все още го разпъват“, коментира вестникът, като изразява увереност, че „неговите пророчески предупреждения“ се сбъдват. Ето защо не бива да е изненадващо, че все повече хора са готови да кажат, че Милошевич е инвестирал собствения си живот в защитата на Сърбия и гражданите й.
„Нищо след Милошевич не се промени за Сърбия. Тези, които утвърждават законопроекти, са същите, интересите им – също... След Милошевич разкъсването на сръбската територия е само отложено и не съм сигурен дали няма да има последващи искания след самопровъзгласяването на Косово и Метохия, подкрепено от международна общност“, коментира за изданието Елена Гускова, руски експерт по Балканите. „С това, с което се сблъскваше Милошевич, се сблъскват и днешните лидери на Сърбия. Важно е да се спре ерозията, но се чудя дали това е възможно“, подчертава Гускова.
Изминаха 13 г. от смъртта на Милошевич в килията в Хагския трибунал на 11 март 2006 г. и десетилетие и половина от началото на делото на Трибунала в Хага, който световните медии обявиха за „процес на века“.
В него Милошевич бе блестящ, а неговата пламенна защита завладя милиони телевизионни зрители по света. Това наистина беше световното събитие номер едно, но тогавашното правителство в Сърбия не си взе поука от него.
Малцина са онези, които изброяват доказателства за това, че Сърбия и нейното политическо ръководство са под постоянен натиск да се откажат от Косово, а на по-късен етап – защо не и от други части на територията на страната. В първия ден от защитата си пред Трибунала, през февруари 2002 г. , Милошевич предупреди за създаването на Велика Албания. Той беше категоричен, че „не Тирана е в ролята на основен създател на Велика Албания, а Прищина".
Бившият сръбски президент предупреди и за увеличаването на опасността от разпространяване на тероризма в Косово. „Основният военен пироман, подпалвача на войните в Югославия е Германия, а американците са тези, които наляха бензин". Това ще се повтори и в Косово, предупреждаваше някога Милошевич.
„Това, което се промени оттогава насетне, е, че Сърбия отново е заплашена от война с Косово. Най-важното е тя да се избегне, да се спасят човешките животи“, категорична бе Гускова.
Превод и редакция: Тереза Герова