Белград. Все по-малко вероятно е представителите на Белград и Прищина да постават подписа си под всеобхватно споразумение за нормализиране на отношенията в рамките на мандата на сегашната европейска администрация, който изтича на 1 ноември. Но Западът не се отказва от поставянето на сроковете за постигане на договор, твърди електронното издание на водещия белградски ежедневник „Вечернье Новости“.
Ето защо все по-често се чуват констатации, че моментът за разрешаване на косовския въпрос е благоприятно, а също и предупреждения, че след европейските избори през май ситуацията може да бъде различна.
В края на миналата седмица посланикът на САЩ в Белград Кайл Скот предупреди, че ако сърбите и косоварите не използват момента, рискуват да загубят най-добрия шанс за цяло поколение време.
По отношение на динамиката на преговорите между Белград и Прищина, руският посланик Александър Чепурин наскоро подчерта, че не си струва да бъдат поставяни изкуствените крайни срокове за финализиране на диалога.
Сръбският анализатор Драгомир Анджелкович не вярва във възможността решението на косовския въпрос да бъде постигнато през следващите шест месеца или дори до края на годината. Съгласно думите му, ключа държат САЩ.
„Въпросът е дали се търси компромисно решение. Ако има добра воля, ще има решения, защото Прищина не е сериозен фактор тук“, твърди Анджелкович. Същевременно той подчерта, че това няма да бъде възможно, докато американският президент не сложи край на „войната“ в американската администрация.
Бившият външен министър на западната ни съседка Владислав Йованович също смята, че кормилото е в ръцете на Запада. Според него поставянето на крайни срокове, без същевременно да има по-широко отваряне за интересите на Сърбия, изглежда като краен натиск: Белград трябва да приеме това, което му се дава в този момент. Това обаче може да доведе до криза в страната, докато Западът ще се „освободи“ от бремето на проблема.
„Те искат всичко за нищо... Очевидно е, че Западът бърза, защото техният косовски проект започва да се руши. Компромис, който предполага, че и двете страни са удовлетворени, сега не е реалистичен. Шансовете за това ще бъдат по-големи след две до три години“, изрази увереност сръбският дипломат.

Превод и редакция: Тереза Герова