Евгени Коев, един от инициаторите на идеята за похода, посочи пред журналисти, че походът, както и състезанието са посветени на 550-годишнината от връщането на мощите на светеца от Велико Търново в Рилския манастир.
Другият организатор Паскал Пиперков допълни, че състезанието бе обявено на 1-ви ноември 2018 година в Деня на народните будители и Ден на Св. Йоан Рилски. Целта е била да се даде повече гласност на всички събития, които предстоят и на самата годишнина.
Категориите на конкурса бяха три – есе, снимка и рисунка. Станислав Райчев - победителят в категория рисунка, е изобразил буково листо, със стилизиран християнски кръст в него. Известно е, че пазителят на българския народ е живял в хралупа именно на буково дърво. Чрез новия символ ще бъде обозначен за в бъдеще светият път, дълъг 570 километра.
Евгени Коев уточни, че участниците са били 47, от 11 български области и Будапеща. Повече от 10 от тях са отличени в трите категории. Най-малкият участник бе на 9, а най-възрастният на 72 години. И двамата са се включвали в походите през лятото, посветени на свети Иван Рилски. За всички отличени са осигурени награди – книги, фотоалбуми, фото принадлежности, а победителят за лого – Станислав Райчев получава парична награда.
Историкът проф. Пламен Павлов, който бе в журито, което оценяваше творбите, подчерта, че състезанието е постигнало целта си. „Това, което можем да заключим, без да сме прекалени максималисти, че той доказа националното и интернационалното значение на Търново. Това, което си говорим за историческа и духовна столица – състезанието бе макар и малка първа стъпка за постигането му“, допълни проф. Павлов.
Във всички категории има по трима наградени – в три възрастови групи (две за ученици и една за възрастни). Пълният списък с победителите можете да откриете на интернет платформите, свързани с инициативата.
Луиза ТРАНЧЕВА