Велико Търново. 73 972 лева са постъпили в седем общини от областите Велико Търново и Габрово, след наложени от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Велико Търново санкции на обекти – замърсители на въздух и води, от началото на годината. Това съобщи на пресконференция директорът на РИОСВ Елена Стефанова, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Велико Търново. Тя посочи, че съгласно Закона за опазване на околната среда, 80 % от постъпленията от имуществени санкции, налагани от регионалните инспекции за опазване на околната среда са за общината, на чиято територия са санкционираните обекти. Част от санкциите са наложени в предходен на отчетения период, но продължават да се изплащат, тъй като са ежемесечни. Най-много средства са преведени в бюджета на община Горна Оряховица – 21 264 лева, на община Велико Търново – 17 815 лева, на община Свищов – 17 550 лева и на община Габрово – 16 658 лева. За посочения период от санкции в бюджета на община Стражица са преведени 514 лева, на община Лясковец – 92 лева и на община Севлиево – 79 лева. „Съгласно Закона за опазване на околната среда, тези средства трябва да се изразходват от общините за екологични проекти и дейности по приоритети, определени в общинските програми за околна среда“, припомни Елена Стефанова.
Тя отбеляза също, че Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново от началото на годината е наложила глоби и имуществени санкции за над 55 000 лева, като през 2018 година експертите са извършили общи 1021 проверки на територията на Великотърновска и Габровска област. От тях 662 са планови проверки и 359 изънпланови. „Запазва се тенденцията инвънплановите проверки да бъдат около 35% от общия брой, т. е. - не са включени в плана за контролната дейност, но се е наложило да проверим обектите по една или друга причина“, посочи Стефанова. Тя подчерта, че в рамките на осъществения контрол са издадени направили предписания на 205 обекта, от които само едно не е изпълнено, поради което дружеството е санкционирано. В резултат дейността на РИОСВ Велико Търново са преустановени замърсяване на водни обекти чрез заустване на непречистени или недостатъчно пречистени отпадъчни води в тях. Преустановено е горене на отпадъци, както и разнасянето на наднормено ниво на шум от производствена площадка в Горна Оряховица. Елена Стефанова съобщи, че въз основа на дадените предписания са почистени 102 места, замърсени с отпадъци в населените места, край пътища, корита на реки, чешми и автобусни спирки с обща площ 364 дка. Най-много са почистените отпадъци в общините Павликени и Велико Търново. В резултат на навременната намеса на експертите по биологично разнообразие за спасени 15 вида защитени птици в безпомощно състояние, които са изпратени в Спасителния център в Стара Загора. Издадени са 32 акта за установява на административни нарушения. Най-много са те по закона за управление на отпадъци – за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, за нерегламентирано събиране и транспортиране на отпадъци без разрешителен документ, за неводене на отчетност. По Закона за водите са съставени три акта на дружества, които са използвали водните обекти за нерегламентирано заустване на отпадъчните си води.
Гинка Савчева, директор на дирекция „Контрол и превантивна дейност“ в РИОСВ, съобщи по време на пресконференцията, че 128 жалби и сигнали са постъпили в Регионалната инспекция по околната среда и водите от началото на годината. Тя посочи, че са предприети действия по 106 от тях, а останалите 22 броя са препратени за решаване по компетентност от други институции. 69 от жалбите и сигналите са основателни и 37 са неоснователни. Най-много от тях 23 са свързани с нерегламентирано изхвърляне на отпадъци и нерегламентирани дейности с отпадъци като горене, разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства и други. Най-много сигнали за нерегламентирани сметища има за населените места в общините Павликени, Горна Оряховица, Велико Търново и Севлиево. Инж. Савчева съобщи, че 15 от сигналите се отнасят за намерени защитени видове птици в безпомощно състояние. „При тези сигнали нашите експерти транспортират птиците до спасителен център в град Стара Загора за последващо лечение“, допълни експертът. Тя посочи, че продължават сигналите и за отглеждане на голям брой животни в населени места и произтичащите от това миризми и замърсявания с торов отпад. Тези сигнали препращаме по компетентност до съответната Община и Областна дирекция по безопасност на храните, тъй като торовия отпад е изключен от приложеното поле на Закона за управление на отпадъци, по който компетентен орган е РИОСВ.
Надежда КРЪСТЕВА