Велико Търново. Над 80% е събираемостта на данъчни и неданъчни приходи в Община Велико Търново за първите 9 месеца на 2018 година. Това нарежда местната администрация в топ 4 на Общините в България по събираемост. Това заяви при гласуването на извършеното до края на септември по Бюджет 2018 по време на редовната сесия на Общински съвет (ОбС) – Велико Търново зам.-кметът на Общината Снежана Данева, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Велико Търново. Тя припомни, че общата стойност на финансовата рамка за настоящата година е в размер на 76.4 млн. „Видно от данните за деветмесечието се наблюдава, че Община Велико Търново увеличава местните си приходи, които са формирани от данъчни и неданъчни такива и постъпленията са с 453 000 лв. повече. С провежданите политики, с които Общината затвърждава финансовата си стабилност намаляват просрочените задължения като резултат. Като числа към 30-ти септември 2018-та те са 1 122 357 млн. лв., към същия период на 2017-та те са били 1 322 896 млн. лв. Като абсолютна сума разликата е 2539 лв. или 17 % в посока намаления“, обясни Снежана Данева. Тя допълни и, че проблеми има, но местната администрация работи за решаването им „в движение“.
По време на сесията кметът Даниел Панов съобщи във връзка с питане относно сметосъбирането в града, че само два акта за нереглементирано изхвърляне на отпадъци са съставени в община Велико Търново през 2018 година. Причината за това е невъзможността за установяване на нарушителите след подаване на конкретен сигнал. Градоначалникът уточни, че оплакванията са чести и са свързани основно с образуване на сметища в междублокови пространства, изхвърляне на строителни и текстилни отпадъци. “В някои от случаите няма как да намерим нарушителя, защото той е изхвърлил боклука си в тъмната част на деня и никой не го е видял”, каза още управникът. Затруднения при събирането на отпадъците създават и паркираните по пътното платно автомобили, недобросъвестните граждани, които изхвърлят около кофите, както и ремонтите по различни европейски проекти, които затварят различни улици. Той допълни и, че има нарушения и от страна на фирмата, която е ангажирана със сметопочистването. Договорът с нея е от 2014 година. “Нарушенията не са систематични, а по-скоро единични и винаги, когато се констатира такова, то се санкционира”, коментира Панов. Глобите, наложени до момента, от началото на годината, са в размер на 11 000 лева. На територията на Великотърновска община има 1300 контейнера тип “бобър”, 1650 големи контейнери и над 1200 малки. За 2018 година са осигурени и допълнително 90 съда за сметосъбиране.
По време на сесията стана ясно също, че до края на декември ще бъде демонтирана останалата част от тролейбусната мрежа в града. Разпореждането е към фирма, с която Община Велико Търново има сключен договор и е издадено лично от кмета Даниел Панов. Градоначалникът посочи, че контролът по демонтаж на контактните проводници е възложен на отговорни лица – инж. Ивайло Тачев, инж. Динко Кечев, и инж. Мантир Пандулчев. Отчитането на свършеното се прави чрез изтегляне на демонтираното количество, което се мери ежедневно и се съставят протоколи. „До края на декември всички останали части от тролейбусната мрежа ще бъдат демонтирани в противен случай ще има санкции за фирмата. Ще има нова процедура. Демонтирането на стрелките и обтяжките е започнало и са демонтирани 60 % от количествата“, посочи още Даниел Панов. Той уточни и, че в участъците, където има коли, които не се преместват, процесите се забавят. „Там където има проблем с колите, съм разпоредил да се вдигат от „Паркинги и гаражи“, за да може до края на декември фирмата да си свърши работата, ако не се случи ще има санкции и прекратяване на договора“, допълни кметът.
Луиза ТРАНЧЕВА