Велико Търново. Регионалната инспекция по околна среда и води посреща деца от две великотърновски занимални за Деня на река Дунав. Експертите от институцията ще представят реката и нейното биологично разнообразие. Това съобщи за Радио „Фокус“ – Велико Търново Милка Асенова, отговаряща за връзки с обществеността в РИОСВ. Тя допълни, че са подготвени презентация, задачи за самостоятелна работа и рисуване, кратки филми за интересни птици и животни. „Децата ще имат възможност да видят Червената книга на България със защитените видове растения, гъби, животни и местообитания“, поясни още Асенова.
Денят на река Дунав се отбелязва на 29 юни по инициатива на Международната комисия за защита на река Дунав. На тази дата е подписана Конвенцията за защита на река Дунав от всички страни в басейна на реката.
Основните цели на Деня на Дунав са да – засили усещането на жителите, че споделят един речен басейн и следователно са зависими от него и помежду си; – да представи река Дунав като естествена и историческа връзка между народите в Европа; – вдъхнови и предизвика дейности за поддържането и подобряването на качеството на екосистемите в Дунавския басейн; – да осигури информация на обществеността за протичащите процеси в управлението на водите, както се изисква от Рамковата директива за водите на Европейския съюз.
Река Дунав е втората по големина река в Европа. Басейнът на реката е с площ 817 000 км ² и включва 19 страни, което го прави обединяващ най-много страни по света. От извора си в Германия до румънско-украинската делта, реката изминава над 2845 км, свързвайки 81 милиона души от Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова и Украйна.
Реката е източник на живот, енергия, храна, вода, транспорт, място за отдих. Тя е връзка между европейските страни и обединява различни езици, култури и истории. Басейнът на река Дунав се отличава с голямо разнообразие от екосистеми и е местообитание за много животински и растителни видове.
Луиза ТРАНЧЕВА