Откритият урок „От килийното към взаимното училище” е инициатива на Музея и ще се проведе от 10.00 часа в зала „Просветно и читалищно дело” на музей „Възраждане и Учредително събрание”.
Децата ще бъдат запознати с видовете училища – килийно и взаимно в българските земи през епохата на Възраждането. Те ще се потопят в обстановката, начина на преподаване, учебни пособия, които са били ползвани, начините, по които е протичал учебния процес и дисциплината – поощрения и наказания.
Килийното и светско образование са важна част от борбата на българския народ за църковна и политическа самостоятелност. Освен ограмотяването на българските деца, промяната и повишаването на учебното дело, това е единствената институция, която възниква и се развива без намеса от страна на османската власт.
Откритият урок ще е в обстановка пресъздаваща килийното и взаимно училище. На стари чинове ще бъдат представени отделните етапи на ограмотяване – дървени сандъчета с пясък и пръчици за писане, черни дъсчици и калеми, и третия – с хартия, мастило и пера за писане. Децата ще пишат по два от начините, а последният, с мастилото, ще им бъде показан. Ще бъдат представени основните учебни предмети, застъпени в този вид училища, занимания по четене и писане с децата от взаимоучителните таблици.
Във възстановката ще се използват учебни помагала ползвани през Възраждането: „Древная история” (1753 г.), „Рибен буквар” (1847 г.), „Старобългарска граматика (1895 г.), „Учебник по православен християнски катехизис” (1890 г.), „Неделник” на Софроний Врачански (1806 г.) и Взаимоучителни таблици на Христо Г. Данов.
Накрая всяко дете ще получи като награда и поощрение „медал”, по подобие на тези давани във взаимните училища за добро поведение.
Откритият урок „От килийното към взаимното училище” ще се реализира от музейните специалисти д-р Атанаска Стамболийска (отдел „История на България XV–XIX в.”), д-р Жулиета Гюлева (отдел „История на България XV–XIX в.”), Михаил Стойчев (отдел „Фондове и научен архив”).