Великобритания ще остане държава-член на Европейския съюз до 31 октомври тази година, с възможност да напусне структурите на Общността по-рано, ако премиерът Тереза Мей успее да осигури подкрепата на Камарата на общините за споразумението за Брекзит. Развитието идва на фона на разделение в позициите на Франция и Германия по въпроса за бъдещето на Обединеното кралство, коментират в редакцията на британския национален ежедневник The Guardian.
Маратонският шестчасов дебат между лидерите на ЕС завърши с предложението към министър-председателя на Обединеното кралство за по-дълга отстрочка за Брекзит, отколкото тя искаше, но това отваря и нови опасения за ситуацията, в която през есента отново ще се стигне до задънена улица за Брекзит без споразумение, пише The Guardian.
ЕС ще проведе и символична юнска среща на високо равнище, за да преразгледа поведението на Обединеното кралство като държава-членк след открита намеса на френския президент Еманюел Макрон относно необходимостта да се избегне „измама“ на Великобритания, която да подкопае европейския проект.
Макрон се опита да запази натиска върху Великобритания да действа в съответствие със „задължението за искрено сътрудничество“ по време на допълнителния период на членство, аргументирайки позицията си със заплахите, че Обединеното кралство може да се опита да разруши ЕС отвътре.
Крайният срок през октомври дава възможност на ЕС да сложи край на Брекзит преди приключването на мандата на Жан-Клод Юнкер като председател на Европейската комисия през ноември. Това означава също, че през месец май ще трябва да бъдат избрани представители на страната за ЕК, стига парламентът в Лондон да не е приел сделката до датата на гласуването. Вероятно ще остане възможността британското правителство да удължи членството и до 31 март 2020 г., ако е необходимо, разкриха източници от ЕС.
Компромисната есенна дата беше предложена, след като френско-германският двигател на ЕС се раздели в позициите си по въпроса как да се справи с политическата криза във Великобритания.
Канцлерът на ФРГ Ангела Меркел влезе в сблъсък с Макрон, като подчерта, че на Мей и на правителството в Лондон може да се гласува доверие. Тя бе категорична, че не трябва да се рискува сценарий без сделка, като се предлага само кратко отлагане на Брекзит, т.е. до 30 юни тази година. Именно това бе искането на британския премиер, припомня изданието.
Меркел заяви, че краткото отлагане не крие никакви перспективи за срив в Уестминстър. Съгласно думите й, най-големият стимул за депутатите от Консервативната партия да подкрепят споразумението е заплахата да се проведат европейски избори поради невъзможност да се завърши процеса по „развода“ между Брюксел и Лондон.
Но според Макрон няма достатъчно гаранции, че британското правителство ще действа като отговорна държава-членка през следващите шест меседа. Източници разкрива, че Париж се е опитал да принудил европейските столици да се съгласят на по-кратък срок за отлагане на Брекзит.
Френският президент също така е настоял за преработването на заключителното комюнике след срещата на върха на ЕС. Настояванията му да били да бъде вписано, че Обединеното кралство - по време на извънредният период като държава-членка - ще трябва да се „въздържа от всякакви мерки, които биха могли да застрашат постигането на целите на Съюза, по-специално при участие в процесите на вземане на решения на ЕС“, според информация, с която разполага британският вестник. В документа ЕС-27 подчертава правото си да провежда срещи без Обединеното кралство по ключови въпроси.
Различията между Париж и Берлин станаха очевидни по-рано през деня, когато Меркел заяви пред Бундестага, че Лондон вероятно ще получи по-дълга отсрочка, отколкото е поискала. На свой ред при пристигането си в Брюксел Макрон заяви пред репортери, че „нищо не е било решено“, отхвърляйки твърденията за дълга отсрочка за Брекзит като слухове. Макрон настоя за яснота от страна на Мей за това, което Великобритания иска, предупреждавайки, че „нищо не трябва да компрометира европейския проект".
Министър-председателят на Обединеното кралство Тереза Мей планира да остане на поста си до момента, в който парламентът в Лондон гласува споразумението за излизане на страната от структурите на Общността, съобщава британският национален ежедневник The Times, като се позовава на източници от правителството.
Ангажиментът й ще успокои лидерите на страните от Европейския съюз. Мнозина от тях опасяват, че Мей може да бъде заменена на поста от привърженик на твърдата линия за Брекзит, който да се опита да използва отсрочката до края на октомври, за да направи опит за предоговаряне на постигнатото между Лондон и Брюксел споразумение, подчертават от редакцията.
Мей участва в критична среща на върха на лидерите на ЕС в Брюксел, в рамките на която увери, че все още е ангажирана с преговорите с лейбъристите.
Лидерите на страните-членки на ЕС се съгласиха да дадат на Великобритания отсрочка за излизането й от структурите на Общността до края на месец октомври тази година. Те съгласуваха съвместната си позиция в рамките на дискусиите в Брюксел, на които Мей не присъства.
Министър-председателят на Обединеното кралство Тереза Мей ще разгневи критиците си в редиците на собствената си Консервативна партия, след като стана ясно, че се готви да остане на премиерския пост до зимата, оставайки начело на страната в периода на дългото забавяне на процеса по излизане на страната от структурите на Общността, коментират в редакцията на британския вестник The Independent.
Миналата седмица Мей обеща пред депутатите в Лондон, ще подаде оставка от поста, след като преговорите за Брекзит приключат – при това в рамките на максималния определен срок от нея – 30 юни. Но след извънредната среща на върха в Брюксел, на която бе договорено отлагане на Брекзит с шест месеца, източник от КП поясни, че оставката на Мей е свързано с приемането на споразумението за „развод“ между Брюксел и Лондон, а не с конкретна дата. Това даде повод на депутатите да обвинят Мей в спиране на процеса за излизане на Великобритания от ЕС.
Говорейки на пресконференция след приключването на преговорите, Мей отново обвини собствените си депутати за забавянето, като заяви пред репортери: „През последните три месеца гласувах три пъти за напускане на Европейския съюз“.
Противниците на Мей в Лондон вече се готвят за битка. Бившият лидер на торите Иън Дънкан Смит предупреди, че премиерът трябва да напусне поста си, ако се върне в страната с ново отлагане на Брекзит.
Но Мей има и съюзници. Министърът на правосъдието Дейвид Гаук заяви, че не е нужно да се бърза с промяна на лидера на кабинета в Лондон и че „това може би е последното нещо, от което се нуждаем“.
Министърът на външните работи на Обединеното кралство Джереми Хънт предупреди, че в случай на нови избори преди финализирането на споразумението за Брекзит Консервативната партия ще бъде изправена пред „катастрофални последици“, отбелязва евроскептичният британски вестник The Daily Express.
„Би било катастрофално за нас отново да се изправим хората на общите избори, ако не сме завършили Брекзит“, увери Хърн в интервю за местна медии, дадено на фона на новините от Брюксел за постигане на съгласие за удължаване на британското членство в Общността за срок от още шест месеца. „Брекзит беше централно обещание на последните избори", припомни първият дипломат на Лондон.
Мей даде обещание да се оттегли от премиерския пост, в случай на одобрение на споразумението, което правителството й постигна в преговорите с Брюксел за излизане на страната от ЕС. Още преди края на срещата в Брюксел, източници на изданието разкриха, че целта на Мей е да получи отсрочка за Брекзит за по-дълъг период от 30 юни. Представител на Консервативната партия обясни: „Тя разбира, че Консервативната партия има усещането, че за втората фаза на преговорите е необходимо ново лидерство“.
И докато Мей е в Брюксел, в Лондон бившият лидер на ториъе Иън Дънкан Смит предупреди, че тя ще бъде принудена да напусне поста си, ако получи по-дълъг срок за Брекзит. „Съжалявам, че ще трябва да кажа това, но ако приемем отлагане на Брекзит за година или дори девет месеца, ще получим размазано яйце по лицето си“, увери Иън Дънкан Смит.
***