Велико Търново. Левски победи, за да ни покаже мечтата, пътя, свободата. Той ни завеща да пазим и да не забравяме всички именни и безименни герои. Това каза в словото си по повод 146-ата годишнина от обесването на Апостола пред паметника на Васил Левски Венцислав Спирдонов, член на Общински комитет „Васил Левски“ и председател на Общински съвет – Велико Търново. Паметното събитие започна с литературно-музикалната композиция „Историята помни“, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Велико Търново. Тя бе изпълнена от Виктория и Александра Маринови и Милен Николов, членове на клуб „Млад възрожденец“. Младежите представиха значими моменти от живота и делото на Апостола на свободата, чрез някои от най-обичаните литературни произведения, посветени на националния герой. „Времето е в нас и ние сме във времето. Странно понятие е времето, нещо нематериално, невидимо, но осезаемо усещаме неговото влияние. Всеки един от нас осъзнава времето, на малцина живеят в настоящето, за да променят бъдещето. Днес, на 18-ти февруари 2019-та година, аз се върнах във времето и времето влезе в мен, и ме накара да си спомня как Дякона е готов да загуби, но само себе си в името на Отечеството. А аз, а ние … Народе? Ние готови ли сме за този единствен син. Неговото бесило стана нашият кръст, той увисна на него, за да се събуди България…“, каза още в словото си председателят на Великотърновски общински съвет. В него той подчерта, че заветите на Апостола, неговата идеология са недооценено национално богатство.
Заупокойна молитва отслужи Негово високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий, след което с военен ритуал, венци и цветя на признателност поднесоха зам.-кметът проф. Георги Камарашев, областният управител Любомира Попова, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, народни представители, институции, сдружения и граждани.
Поклонението организираха Община Велико Търново, Национален военен университет „Васил Левски”, Общински комитет „Васил Левски” и Великотърновската митрополия.
Луиза ТРАНЧЕВА